روستای پاده آرادان سمنان

11735 2019/08/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

     

روستای پاده کجاست؟

روستای پاده در چهار کیلومتری، به سمت شمال شرقی، شهرستان آرادان و همچنین در دو کیلومتری، شرق روستای اسلام آباد قرار دارد. این روستا دارای ارتفاع 840 متر، از سطح آب دریاها می باشد. آب و هوای این روستا گرم و خشک بوده و به علت این که در منطقه کویری قرار دارد، در تابستان آن شاهد آب و هوای گرم و در زمستان نیز شاهد آب و هوای بسیار سرد هستیم.

عکس روستای پاده سمنان

به همین دلیل هم بهترین و مناسب ترین زمان برای مسافرت به مقصد روستای پاده سمنان، در ابتدا بهار یا پاییز و حتی اوایل زمستان می باشد اما لازم به ذکر است در تابستان هم جاذبه های کویری آن بسیار جذاب بوده و افراد زیادی را به سمت خود جذب می کند ولی از گرما خیلی زیاد آن بی خبر نباشید که بسیار آزار دهنده است.

اما اگر آدرس دقیق آن را بخواهید، مثلا از شهر تهران به سمت روستا پاده بخواهید بروید، وارد اتوبان خاواران خواهید شد و بعد از گذشتن از پاکدشت، مسیری که به سمت ایوانکی و نیز گرمسار است را انتخاب کنید و با عبور از مسیر گرمسار ،با گذران مسیر در حدود 20 کیلو متر، به آرادان خواهید رسید. در این جا باید خروجی آرادان را طی کرده و بعد از یک کیلو متر، یک خروجی در سمت راست واقع شده که به علی آباد پایین می رسد. با انتخاب این خروجی، و گذراندن مسیر، به روستای پاده در گرمسار خواهید رسید.

گویش خاص مردم روستای پاده گرمسار، گویش الیکایی پاده ای می باشد و همانند بیش تر مردم کشور ایران، مسلمان هستند. در طی سال های گذشته افراد زیادی به روستای پاده در گرمسار مهاجرت کرده و به همین دلیل است که تنوع فرهنگی فراوانی در این روستا شکل گرفته است. ساز محلی این روستا نی بوده و افراد ساکن آن روستا توانایی بالایی در نواختن نغمه های خیلی قشنگی توسط نی، دارند. اما در مورد غذای محلی روستای پاده در سمنان باید بگویم از معروف ترین آن ها اشکنه است.

در روستا پاده قلعه قدیمی بسیار باعظمت و مرتفعی وجود دارد که جاذبه تاریخی بسیار مهمی برای این روستا می باشد. این قلعه وسعتی به بزرگی یک هکتار داشته و ساخته شده از خشت و گل می باشد. این دژ کهن، در مرکز روستا پاده قرار دارد. با وجود این که این بنا متعلق به دوران قبل از اسلام است اما در زمان اسلام مرمت شده و آثار معماری اسلامی هم روی آن وجود دارد.

در زمان های خیلی خیلی دور، ساکنین روستا پاده در این قلعه زندگی می کردند و بعد از گذر زمان کم کم به بیرون از قلعه آمده و شروع به ساخت و ساز خانه ها کردند. این قلعه که به صورت مدور است، روی زمین های آبرفتی ساخته شده و وسعت این زمین خیلی زیاد می باشد. اما شکل کلی این قطعه به دین صورت است که دیوارهای سمت شمال آن بسیار مرتفع بوده و اصلا قابل دسترس نیست. همچنین دیوارهای سمت جنوب آن که دروازه ورود بر روی آن احداث شده است، دارای طاق است و از دیوارهای دیگر کوتاه تر می باشد.

در اطراف خود قلعه هم دیوارهای بسیار بسیار بلندی بنا نموده اند. تقریبا ده سال می شود که از معدن های روستا پاده، نمک استخراج می کنند. لازم به ذکر است این نمک معدن ها محلی برآمدگی گنبدی شکل، نمک، با پوشش گچی یا نمکی می باشد. یکی از این معدن ها که به شکل کوه می باشد، نحوه خارج کردن نمک از این معدن، باعث به وجود آمدن غاری دست کند شده است.

به طور معمول برای احداث تونل در جاده از یک طرح خاصی الگو برداری خواهد شد و این طرح بایستی استحکام و همچنین داوم و امنیت بالا، تونل را به همراه داشته باشد. اما برای حفر کردن دهانه و شکل گیری، غار نمکی، فقط فاصله ارتفاع از تراز زمین، و همچنین مقدار عرض، در نظر گرفته خواهد شد. یا به عبارتی دیگر به صورت تقریبی ارتفاع به اندازه دو برابر عرض و به صورت مستطیل می باشد.

نکته بسیار مهم این است که برای ورود به معدن باید حتما اجازه گرفت، همچنین به دلیل احتمال ریزش، همواره تلاش کنید از ایستادن طولانی مدت در دهانه معدن خودداری کنید. شما می توانید از این روستای زیبا در تور سمنان گردی دیدن کنید.

آدرس : سمنان، جاده تهران-مشهد، 16 کیلومتری گرمسار و 3 کیلومتری آرادان، فرعی روستای پاده

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید