غار دو اشکفت کرمانشاه

12716 2017/12/26
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.7]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار دو اشکفت یکی از مهم ترین و برجسته ترین جاذبه های این استان می باشد. طبق تحقیقاتی که انجام شده این غار در گذشته های بسیار دور مسکونی بوده است که نشان از قدمت و تاریخ این منطقه دارد.

غار دو اشکفت در دامنه کوه میوله قرار دارد که مشرف به پارک کوهستان کرمانشاه می باشد. این غار که در سمت شمال استان کرمانشاه قرار دارد، در دوران پارینه سنگی میانی، یعنی بین 120 تا 40 هزار سال پیش محل زندگی انسان های اولیه بوده است. غار دو اشکفت در سال 1387 توسط آقایان فریدون بیگلری و سامان حیدری، دو باستان شناس برجسته کشور کشف شده است.

غار دواشکفت در استان کرمانشاه، در واقع دو غار مجاور یکدیگر است که فقط غار سمت شرق محل سکونت شکارچیان اولیه بوده. ابزارآلات یافت شده سلاح های اولیه ای بوده اند که با کمک ناهموراری های غار ساخته شده اند. یک چشمه آب دایمی در کنار غار وجود دارد که ظاهرا تاثیر زیادی در انتخاب این غار به عنوان محل سکونت داشته است. همچنین دسترسی غار به ارتفاعات بالاتر آسان است و دهانه آن، چشم انداز مناسبی به اطراف دارد.

مطالعات دقیقی روی غار دو اشکفت شهر کرمانشاه انجام شده که نشان می دهد غذای ساکنین قبلی غار بیشتر گورخر، بز کوهی، اسب و میش وحشی بوده است. اما نشانه هایی از شکار گراز، آهو و گاو وحشی نیز در این غار دیده می شود.

آثار مربوط به دوران پارینه سنگی در غارها و مکان های اطراف این غار نیز کشف شده که نشان می دهد این منطقه از آن زمان برای سکونت مورد توجه بوده است. قدمت تاریخی این غار در کنار طبیعت چشم نواز اطراف آن، دلیل خوبی است تا گردشگران و مسافران برای دیدن آن به این منطقه سفر کنند.

غار دو اشکفت استان کرمانشاه یکی از منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه می باشد که از نظر تاریخی ارزش بسیار بالایی دارد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به کرمانشاه از این غار تاریخی و جذاب دیدن کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید