باغ اکبریه بیرجند

27693 ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 16 امتیاز : 4.9]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

عمارت تاریخی باغ اکبریه بیرجند بیش ار 45 هزار مترمربع وسعت دارد و تاریخچه باغ اکبریه بیرجند به اواخر دوران زندیه تا اوایل دوران قاجار بر میگردد. این باغ ایرانی در سال 2011 میلادی به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسید.

باغ و عمارت اکبریه بیرجند یکی از تجلیات از هسته اصلی پرونده منحصربفرد باغات ایرانی است و با توجه به اینکه در شرق کشور ما شاهد یک نگین درخشنده در کویر هستیم یعنی نشان دهنده تعامل انسان و طبیعت را ما اینجا توانستیم بشناسیم و منتخبش کنیم که بتواند به عنوان یک نگین در کویر مطرح شود و خلاقیت بی بدیل ایرانی را در اینجا بتوانیم به جامعه جهانی معرفی نماییم. کوشک مرکزی و اصلی باغ در دو طبقه بنا شده و تزئینات و چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد. علاوه بر این وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان اصلی باغ اکبریه بیرجند، بر زیبایی و طراوت آن افزوده است.

عمارت اکبریه بیرجند از دو بنا تشکیل شده که ساختمان قدیمی آن مربوط به حشمت الدوله است. ساختمان تشریفات که در این مجموعه واقع است توسط شوکت الملک تاسیس شد.

از باغ اکبریه بیرجند برای موارد محل سکونت، انجام امور دیوانی و پذیرایی بکار برده می شد. باغ اکبریه در لهجه محلی به کلاته سرکار امیر معروفیت داشت.

اسدالله علم پسر ابراهیم شوکت الملک، در برخی از ایام سال از عمارت باغ اکبریه بیرجند برای محل سکونت مورد استفاده قرار می داد. اسدالله علم این بنا را وقف آستان قدس رضوی کرد و از سال 1371 هجری شمسی در تصرف سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.

عمارت حشمت الملک که شامل دو طبقه است در انتهای سمت شرقی باغ اکبریه بیرجند قرار گرفته است. دو دالان و راهرو در طبقه همکف، ارتباط باغ اصلی، باغ جنوبی و اصطبل را برقرار می کند.

استخر نسبتا بزرگی بخش عمده فضای باغ اکبریه بیرجند را به خود مختص کرده است. این باغ دارای درختان کاج، توت و انار است و در بعضی از قسمتهای باغ گلهای تاج خروس مشاهده می شود.

در هسته مرکزی باغ اکبریه ی بیرجند، عمارت مرکزی واقع شده که برای تشریفات و پذیرایی از مهمانان مورد استفاده قرار می گرفت و از تزئینات منبت، مشبک، ارسی با شیشه های رنگی بسیار عالی برخوردار است.

باغ موزه اکبریه خراسان جنوبی همچنان پابرجاست و هم اکنون دارای سه گنجینه ارزشمند باستان شناسی، مردم شناسی، حیات وحش برای بازدید کنندگان و مشتاقان آثار یادگارهای تاریخی این شهر کهن بیرجند است. 

باغ اکبریه بیرجند یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری خراسان جنوبی می باشد که در تاریخ 2 خرداد 1378 با شماره ثبت 2326 به فهرست آثار ملی کشور اضافه گردیده و شما می توانید در تور بیرجند گردی به این مکان دیدنی سری بزنید.

عکس های باغ اکبریه بیرجند

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید