معبد هندوها بندرعباس

17925 ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

معبد هندوها بین سال های 1300 تا 1344 که تجار هندی در بندر عباس رفت و آمد داشتند، توسط حاکم وقت، محمدحسن خان سعدالملک و در اواخر دوره حکومت ناصرالدین شاه ساخته شده است.

معبد هندوها در بندرعباس، توسط محمد حسن خان سعدالملک در جهت رفاه هندوهای ساکن در شهر بندرعباس و همچنین تجار هندی که به این شهر رفت و آمد داشتند ساخته شد. معبد هندوها نه تنها از زیباترین جاذبه های گردشگری بندرعباس محسوب می شود، بلکه به دلیل سبک معماری خاصش (به خصوص در قسمت گنبد) در بین آثار تاریخی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

این گنبد به دست معماران هندی ساخته شده و آثار معماری هندی در آن کاملا مشهود است. ساختمان این معبد به شکل مربع است و قاب ها و طاقچه های زیبا در کنار نقاشی های مسحور کننده، فضای داخلی آن را تزیین کرده است. مصالح به کار رفته در این بنا با توجه به شرایط جغرافیایی آن موقع انتخاب شده است که شامل ساروج، ملات گل، سنگ های مرجانی، گچ های ضخیم ماده و گچ لویی و لاشه سنگ می باشد. جالب است بدانید در این معبد، نقاشی زیبایی که مربوط به کریشنا (پروردگار فلوت نواز هندوها) می باشد، وجود دارد.

داخل معبد هندوها هرمزگان، چهار راهرو وجود دارد و داخل هر راهرو حجره های کوچکی تعبیه شده است تا طلبه های هندو در آنجا به عبادت و یادگیری بپردازند. در قسمت شرقی، فضایی بزرگ برای جشن ها و گردهمایی ها در نظر گرفته شده است. در قسمت غربی، راه پله های مارپیچی ما را به سمت پشت بام هدایت می کنند تا بتوانیم از نزدیک گنبد منحصر به فرد بنا را ببینیم. متاسفانه هندوها با خروج از بندر عباس، تمام مجسمه ها و بت های داخل معبد را با خود بردند و اکنون هیچ اثری از آنها برای تماشا وجود ندارد.

این بنا در سال 1377 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان اثر ملی ثبت شد. اما متاسفانه طی سال های متمادی به دلیل بی توجهی، قسمت هایی از این اثر تاریخی با ارزش دچار آسیب و یا تخریب شده است. البته در سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی اقدام به مرمت این بنا طی چندین مرحله کرده است که با توجه به مصالح به کار رفته در این بنا کار دشواری است. امیدواریم با توجه به جنبه فراملی این اثر، سال های متمادی پابرجا باقی بماند.

اگر قصد بازدید از معبد هندوها که از جاذبه های گردشگری هرمزگان است را دارید و نمی خواهید سر و صدای مرمت کاران و وسایل و تجهیزات آن ها حواس شما را از زیبایی های این بنا پرت کند، گروه نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند که در فصول بهار و تابستان از آن بازدید کنید.

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید