روستای زرشک قزوین

21784 ۱۳۹۶/۱۲/۱۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 13 امتیاز : 4.2]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای زرشک قزوین یکی از جاذبه های طبیعی استان قزوین است که در فاصله 14 کیلومتری شمال شهر قزوین قرار گرفته و دارای آب و هوای مطبوع و بی نظیری می باشد. این روستا با بیش از 500 سال قدمت، در دهستان اقبال غربی واقع شده و به سبب قرارگیری در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا به عنوان بام قزوین شناخته می شود. همجواری با کوه کافر میدان با ارتفاع بالغ بر 2500 متر به عنوان یکی از قله های مرتفع استان، باعث شده تا روستای زرشک قزوین دارای آب و هوای مطبوع و بعضا سردی باشد.

روستای زرشک در قزوین از گذشته های دور به سبب قرارگیری در مسیر ارتباطی کاروانهای عبوری به سمت منطقه الموت، اشکورات و روستاهای گیلان و مازندران، دارای اهمیت فراوانی بوده است. همچنین مردمان این روستا به همین دلیل به مهمان نوازی مشهور می باشند. در حال حاضر نیز بسیاری از مسافران که قصد سفر به مناطق ذکر شده را دارند ابتدا از این روستا بازدید نموده و در ادامه به سوی مقاصد بعدی حرکت می کنند. 

از جاذبه های گردشگری تازه ساخت روستا زرشک قزوین تله کابین و پیست اسکی دو منظوره برف و چمن می باشد که می تواند زمینه ساز جذب گردشگران زیادی شود. دریاچه های دریابک (عندلین دریا) و بالین دریا، کوه های کافر میدان و گدوک و پارک جنگلی فدک نیز خود دلیلی برای علاقه زیاد مسافران و علاقمندان جهت بازدید از این روستا می باشد.

روستای زرشک در استان قزوین بیش از 500 سال قدمت دارد و به همین دلیل میراث دار چند اثر تاریخی است. در حال حاضر یک حمام با معماری قدیمی در روستا باقی مانده که تاریخ ساخت آن به دوران قاجاریه باز می گردد و به نوعی شناسنامه روستا محسوب می شود. این حمام تا چند سال پیش مورد استفاده مردم روستا قرار می گرفت. یکی از تفاوت های عمده ساکنان روستاهای زرشک با روستاهای همجوار نوع گویش اهالی می باشد. مردمان این روستا به زبان فارسی و گویش قزوینی تکلم می کنند در حالیکه گویش اهالی روستای کامان که همجوار با زرشک است تاتی می باشد. شما در سفر خود به روستای زرشک استان قزوین می توانید نسبت به تهیه انگور محلی آن اقدام نمایید. نشاط آوران بازدید از روستای زرشک را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری قزوین به شما پیشنهاد می کند.

تصاویر روستای زرشک قزوین

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید