تور سرعین گردی

قبل از سفر به سرعین حتما این مطلب را بخوانید 12206 ۱۳۹۷/۰۲/۱۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه: سرعین در ادوار مختلف با نامهایی نظیر سرقين، سارقین، سرائين و ساري قيه شناخته می شده است. سرعین در زبان ترکی به معنی محل خشک و در فرهنگ لغت فارسی به معنی سرچشمه می باشد.

تور سرعین گردی به شهری کوچک در استان اردبیل می رویم که به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم و وجود پایگاه های فرقه زرتشت از جمله معبد آناهیتا، دارای اهمیت فراوانی بوده است. البته این مورد در مواقعی از تاریخ باعث برهم خوردن آرامش ساکنان این دیار نیز شده بود. برای مثال همین موارد سبب شدند تا سارقین و راهزنان در آن حضور یافته و امنیت و آرامش را از مردم منطقه سلب کنند. علت انتخاب نام سارقین برای این شهر در برهه ای از زمان همین دلیل بوده است. با ظهور سلسله افشاریه نام شهر به سرقین تغییر پیدا کرد. اغلب اثار تاریخی شهر سرعین مربوط به دوره ساسانیان است. نشانه های فراوانی در گوشه و کنار سرعین و مناطق اطراف نظیر سبلان که مربوط به این دوره است، به چشم می خورد. سرعین از گذشته های دور به سبب وجود چشمه های آبگرم معدنی شهرت جهانی داشته. طبق آمار سالانه بیش از 3 میلیون نفر با تور ایرانگردی سرعین یا با وسیله شخصی به این شهر سفر می کنند که بیشتر آن بخاطر استفاده از این چشمه های آبمعدنی می باشد. چشمه هایی نظیر گاومیش گلی و قوه سویه از قدیمی ترین چشمه های شهر سرعین هستند.

تور سرعین,جاذبه های تاریخی سرعین,جاذبه های توریستی سرعین
اطلاعاتی درباره شهر سرعین
جمعیت
5500 نفر
مساحت
17000 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
045

بهترین فصل سفر به سرعین

سرعین جزو سردسیر ترین شهرهای ایران می باشد. تابستان های خنک و زمستان های سختی در شهر سرعین رقم می خورد. بهترین زمان برای تور سرعین گردی و سفر به این شهر فصل تابستان است. مثال جالبی در بین مردم منطقه وجود دارد که می گویند آب و هوای خنک سرعین در تابستان می تواند حتی مردگان را نیز زنده کند. برای دیدن تمام جاذبه های طبیعی و تاریخی شهر سرعین باید حداقل دو روز در این شهر اقامت کرد.

جاذبه های گردشگری سرعین

سرعین شهر چشمه های همیشه جوشان، سالانه میزبان بیش از 3 میلیون مسافر داخلی (تور ایرانگردی سرعین) و 25 هزار گردشگر خارجی است. در کنار طبیعت چشم نواز مهم ترین جاذبه گردشگری این شهر کوهستانی چشمه های معدنی آبگرم آن می باشد که از این لحاظ در زمینه توریسم درمانی نیز سرعین را سرآمد کرده است. علاوه بر آن تله کابین آلوارس نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود. با تور سرعین گردی همراه باشید تا در ادامه جاذبه های طبیعی و تاریخی سرعین را به شما معرفی کنیم.

جاذبه های طبیعی سرعین

سرعین شهری زیبا و کوهستانی در غرب ایران است که به دلیل قرارگیری در دامنه رشته کوه های سبلان و وجود منابع غنی به بهشت گردشگران مشهور است که همین امر باعث حضور تورهای طبیعت گردی سرعین از سرتاسر کشور می باشد. روستاهای اطراف سرعین یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری سرعین محسوب می شوند. برای نمونه روستای آلوارس که در 24 کیلومتری سرعین واقع شده یکی از پرطرفدارترین نقاط گردشگری این شهر می باشد. وجود پیست اسکی آلوارس به عنوان یک مجموعه تفریحی و ورزشی به جذابیت های این منطقه برای علاقمندان افزوده است. در تور سرعین گردی به جاذبه های طبیعی سرعین خواهیم پرداخت که به شرح ذیل می باشند.

 • پارک های درون شهری سرعین: پارک شادی، پارک جنگلی سرعین
 • کوه های اطراف سرعین: کوه سبلان، کوه آلوارس
 • غارهای سرعین: غار کنزق، غار کهل لر
 • دره های اطراف سرعین: دره آلوارس (دره گلستان)، دره اردی موسی
 • آبگرم های سرعین: آبگرم قهوه سویی، آبگرم گاو میش گلی، آبگرم بش باجیلار، آبگرم پهنلو، آبگرم ژنرال، آبگرم ارجستان، آبگرم ساری سو
 • آبشار های اطراف سرعین: آبشار گورگور آلوارس، آبشار ورگه سران
 • روستاهای هدف گردشگری سرعین: روستای بیله درق، روستای گنزق، روستای آلوارس، روستای شایق، روستای ساری دره، روستای ورگه سران، روستای اسب مرز، روستای لاتران
 • مجتمع های آبدرمانی سرعین: مجتمع آب درمانی سبلان، مجتمع آب درمانی بش باجیلار

جاذبه های تاریخی سرعین

سرعین بواسطه قدمت خود دارای آثار تاریخی متعددی است که یکی از مهم ترین آنها معبد آناهیتا در تپه باستانی آناهیتا می باشد. این تپه تاریخی که به عنوان استراحتگاه ییلاقی پادشاهان ساسانی مورد استفاده قرار می گرفت در غرب سرعین واقع شده و در گذشته به عنوان پایگاه زرتشتیان از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است. قدمت این اثر تاریخی به اواخر هزاره اول و دوم قبل از میلاد بر می گردد. این معبد تا زمان هجوم اعراب و سقوط امپراطوری ساسانی محل عبادات موبدان زرتشتی بوده و پس از آن کم کم از رونق افتاد. دیگر اثر تاریخی مشهور که در تور سرعین گردی به آنها برخورد می کنید، دهکده تاریخی کنزق است که در فاصله سه کیلومتری شرق سرعین قرار دارد. تاکنون در تپه های این منطقه در حدود 30 واحد کنده های صخره ای کاوش شده است. با کشف سفالهای خاکستری در اطاف این منطقه مشخص گردید که قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد بر می گردد. این خود نشان دهنده وجود پیروان آیین مهرپرستی در این منطقه می باشد. دهکده صخره ای ویند کلخوران دیگر مناطق تاریخی سرعین را تشکیل می دهند.

 • بقعه و امامزاده های سرعین: امامزاده سفید، امامزاده عبداله، امامزاده سید ابوالقاسم، امامزاده سید صادق
 • سایر جاذبه های تاریخی سرعین: مسجد جامع سرعین، غار و پناهگاه زير زميني گلستان، آتشكده آذر فريق

مراکز خرید سرعین

مجتمع تجاری خدماتی لاله، مجتمع تجاری تفریحی آدنا مال، بازار اطلس مراکز خرید اصلی این شهر در تور سرعین گردی می باشند.

هتل های سرعین

شهر سرعین در تمام طول سال به سبب توریستی بودن و برگزاری تورهای سرعین گردی، شاهد حضور میلیونی گردشگران داخلی و خارجی می باشد. از همین رو اماکن اقامتی متععدی در آن به چشم می خورد. علاوه بر آن مسافران سرعین می توانند به سبب فاصله کم سرعین تا اردبیل به عنوان مرکز استان، از هتل های این کلانشهر نیز استفاده کنند.

 • هتل های چهار ستاره سرعین: هتل لاله 2، هتل پدرام، هتل رضوان خلیج فارس
 • هتل های سه ستاره سرعین: هتل بوستان، هتل کوروش
 • هتل های دو ستاره سرعین: هتل صحت، هتل ساسان
 • هتل آپارتمان های سرعین: هتل آپارتمان قهوه سویی، هتل آپارتمان ارشاد، هتل آپارتمان آلتین

سوغات و صنایع دستی سرعین

مشهورترین سوغات شهر سرعین عسل های با کیفیت و خوشمزه آن می باشند که در سرعین گردی خودتان می توانید از انواع این محصولات تهیه کنید. سرعین به سبب قرارگیری در دامنه کوه های سبلان از ویژگی های اقلیمی و تنوع گیاهی مناسبی سود می برد که برای تولید عسل بسیار مناسب است. عسل های سرعین در دو نوع عسل بدون موم و عسل با موم تولید شده و مرغوب ترین نوع آن عسل بهاره می باشد. گیاهان دارویی، فرآورده های لبنی و حلوا دیگر سوغاتی های سرعین هستند. صنایع دستی سرعین نیز شامل محصولاتی نظیر گلیم، ورنی، جاجیم، خورجین، نمد، فرش و مصنوعات چوبی است که مورد توجه گردشگران قرار دارد.

نقشه شهر سرعین

سرعین به عنوان شهری کوچک در شمال غرب ایران همه روزه شاهد حضور گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری است که به این شهر سفر می کنند سرعین در فاصله 25 کیلومتری اردبیل و 620 کیلومتری تهران واقع شده است. ارتفاع متوسط این شهر از سطح آبهای آزاد 1650 متر می باشد. سرعین از سمت شمال به روستای بیله دره، از سمت غرب به روستای گازیر، از سمت شرق به روستای گنزق و از سمت جنوب روستای ویند کلخوران محدود می شود. شهر سرعين در48.5 درجه طول شرقي و 38.5 درجه عرض شمالي قرار گرفته است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید