کاروانسرای مرنجاب کاشان

13998 2018/10/01
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کاروانسرای مرنجاب کاشان به دوران صفوی مربوط میشود که توسط شاه عباس در سال 1012 هجری قمری صادر شد. این کارونسرا به جهت قرارگیری در مسیر ارتباطی ابریشم از اهمیت بسزایی برخوردار بود.

کاروانسرای مرنجاب کجاست؟

کاروانسرای مرنجاب کاشان یکی از بناهای فاخر بجامانده از دوران صفویه است که در دل کویر و در شهر آران و بیدگل واقع شده است. این بنای تاریخی با وسعتی بالغ بر 3 هزار و 500 متر مربع زیربنا به سبک معماری دوران صفویه بنا گردید. قرارگیری در مسیر راه ارتباطی ابریشم برای سفر به خراسان، اصفهان، ری و بالعکس اهمیت خاصی به این بنا بخشید. کاروانسرای مرنجاب در ابتدای ساخت دارای برج و باروهای نظامی نبود. زیرا تا قبل از آن دشمن به گستره کویر و دریاچه نمک حمله نکرده بود. با هجوم ازبک ها و افغان ها به این منطقه در سال 1202 شاه عباس به صرافت افتاد تا در این منطقه یک پایگاه نظامی ایجاد کند. به همین دلیل کاروانسرا مجهز به سنگرهای دیده بانی گردید تا از حمله دوباره جلوگیری بعمل آورند. روایت شده که در این پایگاه نظامی بیش از 500 پاسدار برای تامین امنیت حضور داشته اند. حال به توصیف ویژگی های این بنا می پردازیم.

پلان کاروانسرای مرنجاب کاشان

کاروانسرای مرنجاب اصفهان بر روی تپه ای واقع گردیده که در کنار آن چشمه و قنات آب شیرین وجود دارد. این کاروانسرای آجری به عنوان استراحتگاه برای قافله هایی که قصد عزیمت در مسیر ارتباطی راه ابریشم را داشتند ساخته شد. با ورود به کاورانسرا با حیاطی به ابعاد 20 در 30 متر مواجه می شویم که دورتادور آن  29 اتاق وجود دارد. در گوشه های این کاروانسرا 6 برج دیده می شود که برای نگهبانی و پاسداری از بنا در نظر گرفته شده. پلان کاروانسرای مرنجاب که مربعی شکل می باشد، شباهت بسیاری به ساختمان های عین الرشید و قصر بهرام سیاه کوه دارد.

کاروانسرای مرنجاب در حال حاضر تبدیل به یک پایگاه گردشگری شده است. یک سفره خانه سنتی درون آن وجود دارد که به خدمات دهی می پردازد. همچنین امکان اسکان شبانه مسافران نیز درون اتاق های کاروانسرا میسر شده است. اتاق های کاروانسرا بصورت 10 نفره و 15 نفره می باشند که مسافران و کویرنوردان بسته به نیاز امکان انتخاب آنها را دارند. امکانات رفاهی نظیر حمام و توالت اختصاصی نیز برای هر یک از اتاق ها در نظر گرفته شده است.

نشاط آوران به شما توصیه می کند حتما از این بنای تاریخی در دل کویر مرنجاب دیدن نمایید. شما برای رزرو کاروانسرای مرنجاب که از جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد حتما باید از قبل برنامه ریزی لازم را انجام دهید. بی شک اقامت در کاروانسرای کویر مرنجاب یکی از بهترین خاطرات سفر به استان اصفهان می باشد.

کاروانسرای مرنجاب کاشان یکی از جاذبه های استان اصفهان می باشد که در 30 تیرماه 1380 و با شماره ثبت 12126 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس کاروانسرای مرنجاب : استان اصفهان، شهر آران و بیدگل، کویر مرنجاب

عکس های کاروانسرای مرنجاب کاشان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید