مسجد رحیم خان اصفهان

17228 2016/02/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از بناهای تاریخی جالب شهر اصفهان، مسجد رحیم است. تاریخچه مسجد رحیم خان اصفهان به زمان بعد از صفویه برمیگردد.

مسجد رحیم خان کجاست؟

مسجد رحیم خان در اصفهان یکی از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که توسط میر سید حسن نوئی در محله نوی اصفهان بنا گردید و چون وفات نمود این بنا نیمه کاره باقی ماند. محمد رحیم خان بیگلربیگی به ادامه ساخت بنا پرداخت اما عمر ایشان نیز کوتاه بود و به همین دلیل برادرانش ساخت مسجد را به اتمام رساندند. تزئینات و خطوطی که در سبک معماری مسجد رحیم خان اصفهان به کار رفته از مسجد سید گرفته شده است.

کتیبه های متعددی در اطراف مسجد رحیم خان اصفهان نقش بسته شده اند. پلان مسجد رحیم اصفهان دارای سه درب است که درب شمالی آن وسیع و دارای کاشی کاری می باشد و از طریق دالانی دراز به صحن مسجد راه می یابیم و شبستان زیبایی را مشاهده می کنیم. مقبره روحانی سید حسن مدرس چهار سوقی در حیاط جداگانه ای قرار گرفته است و در کنار حیاط بقعه تعدادی از علما رویت می شود.

معماری مسجد رحیم خان اصفهان

کتیبه هایی که در سردر شمالی قرار گرفته به خط نستعلیق می باشد و نام سازنده مسجد در آن ذکر گردیده است. هم چنین درب شرقی مسجد رحیم خان نیز بسیار وسیع و دارای کاشی کاری بوده و شامل جلو خانی است که از طریق چند پله به خیابانی وارد می شویم. بر سردر این درب کتیبه ای به خط ثلث سفید قرار دارد که از ساخت مسجد در سال 1301 هجری قمری خبر می دهد. در بالای سکوهای دو طرف درب نیز خط های بنائی سه رگی و نستعلیق مشاهده می شود. اما درب غربی مسجد رحیم خان ساده و بدون کاشی کاری است.

مسجد رحیم خان اصفهان، مسجدی چهار ایوانی بوده که در عقب ایوان شمالی اش شبستان مسجدی است که بسیار وسیع و دارای پشت بغل های کاشی کاری شده می باشد. هم چنین کتیبه هایی با خط نستعلیق و ثلث در آن دیده می شود که در آن عبارات از کاشی کار و سازنده اش هم نامی آورده شده است.

ایوان جنوبی مسجد رحیم خان اصفهان از دیگر ایوان های مسجد بزرگ تر می باشد و از کاشی کاری های بسیار زیبایی برخوردار است. بر روی ایوان شرقی بنا، گلدسته مسجد قرار گرفته است. در محراب بزرگ مسجد رحیم خان کتیبه های قرآنی با خط ثلث نقش بسته است. در سقف مسجد رحیم خان اصفهان آجر با ازاره های مرمری کار شده و کاشی کاری های زیبایی نیز در آن رویت می شود.

مسجد رحیم خان یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان می باشد که در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۲۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است و شما می توانید در تور اصفهان گردی از این مکان هم بازدید کنید.

آدرس مسجد رحیم خان اصفهان : خیابان طالقانی، کوچه نارون 2، خیابان میرداماد، کوچه رحیم خان

عکس از مسجد رحیم خان اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید