دریاچه وان ترکیه

8232 ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

دریاچه وان کجاست؟

یکی از بزرگترین دریاچه های آب شور خاورمیانه، دریاچه وان ترکیه می باشد. در این دریاچه سه جزیره کوچک وجود دارد که در معمولا در فصل های گرم سال تبدیل به یکی از مناطق پر توریست و گردشگر داخلی و خارجی ترکیه می شود. این دریاچه با وسعتی حدود 3.755 کیلومتر مربع، جزو یکی از بزرگترین دریاچه های کشور ترکیه است که در سمت شرقی آن و در میان شهرها و روستاها قرار گرفته است.

عکس دریاچه وان ترکیه

آب دریاچه وان ترکیه خاصیت قلیایی دارد و به همین دلیل هر موجود آبزی نمی تواند در این دریاچه زندگی کند بجز تعداد خاصی از ماهی ها که در هیچ جای دیگر نمی توانند زندگی کنند. همانطور که گفتیم سه جزیزه در این دریاچه وجود دارد که آن ها را با نام های کوش، آکدامار، جارپاناک و آدیر می شناسند. در میان این جزایر، جزیره آدیر از همه آن ها بزرگتر است.

آکدامار با وسعتی حدود 700 متر مربع، دومین جزیره در دریاچه وان است و سه کیلومتر از ساحل فاصه دارد. در این جزیره یک صخره آهکی بلندی وجود دارد که در 80 متری سطح دریاچه قرار گرفته است. بناهای تاریخی زیادی در این جزیره خودنمایی می کند و یکی از آن ها کلیسای صلبی مقدس است که در سال 921 میلادی یکی از پادشاه های ارمنی دستور ساخت آن را صادر کرده است.

اما متاسفانه اکنون چیزی از بنای این کلیسا باقی نمانده و اکثر قسمت های آن به شدت تخریب شده است.
یک شهر کوچک هم در ضلع شمالی دریاچه وان قرار دارد که به آن احلات می گویند. شهر احلات قدمتی بیش از 2900 سال دارد و به دلیل قبرستانی که در آن واقع شده است، بسیار شهرت یافته. بر روی قبرهای این قبرستان شکل های چند بعدی طراحی شده که مربوط به زمان قرون وسطی است.

از دیگر جاذبه های دریاچه وان در ترکیه می توانیم به کلیسای آلتینساج اشاره کنیم. این کلیسا در ضلع غربی وان و در روستایی به نام آلتینساج قرار گرفته. برای دسترسی به مسیر این روستا و بازدید کلیسا ابتدا بای تا 15 کیلومتری جزیره تاتوان را طی کنید و به یک جاده آسفالت برسید. در آن جا باقی مسیر را طی کرده و به روستا خواهید رسید.

دریاچه وان در نزدیکی دریاچه ارومیه ایران واقع شده است. همانطور که اشاره کردیم آب دریاچه وان شور است و به همین دلیل تنها ماهی هایی مانند کپور و شاه ماهی در آن زندگی می کنند. اگر به تفریحات ساحلی علاقه مند هستید فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای ماهیگیری و خوش گذرانی در کنار ساحل دریاچه وان ترکیه است.

دریاچه وان ترکیه از لحاظ آب و هوایی بسیار خشک است و همچنین دارای اقلیم قاره ای می باشد. از طرف دیگر اختلاف دمای شب و روز در این منطقه بسیار زیاد است. برای دسترسی به مسیر وان ترکیه ابتدا باید از مرز رازی که در شهر ارومیه قرار دارد بگذرید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید