موزه سکه کرمان

12311 2016/06/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت موزه سکه کرمان طبق پژوهش های صورت گرفته به 400 سال می رسد و به زمان تیموریان برمیگردد.

موزه سکه کجاست؟

موزه سکه کرمان به دستور گنجعلیخان بین سال های 1007 الی 1035 توسط سلطان محمد معمار یزدی ساخته شد و این موزه در ضلع شمالی میدان گنجعلی خان شهر کرمان قرار دارد. این موزه در قدیم به عنوان ضرابخانه کاربرد داشته و در اذهان عمومی به همین نام جای گرفته است.

با نگاه به طراحی بنای موزه سکه کرمان در وهله اول این برداشت می شود که این جا محل زورخانه در قدیم بوده است. پلان بنای موزه سکه مربعی شکل است و چهار ایوان و چهار غرفه در اطراف دارد. حوض مربع شکلی که در زیر نورگیر و در کف بنا قرار دارد باعث شده با انعکاس نور در آن بر زیبایی بنا صد چندان بیفزاید. سردر بنا موزه سکه کرمان خیلی ساده و تزئین آن آجرکاری گچی است.

در سال 1350 خورشیدی هنگام مرمت و تعمیر تعدادی سکه مسی و قطعه های فلزی متعلق به ضرب سکه به دست آمده که حکایت از گذشته موزه که ضرابخانه بوده است می کند و کاربری آن را به عنوان ضرابخانه در دوره صفویه مشخص می کند.

موزه سکه در کرمان تا سال 1370 هجری شمسی به عنوان نمایشگاه محصولات فرهنگی مورد بهره برداری قرار گرفته و در آن سال همزمان با مراسم بزرگداشت خواجوی کرمانی به عنوان موزه سکه مورد استفاده قرار گرفته است.

در این موزه بیش از 500 سکه وجود دارد که مربوط به دوران های گذشته از قبیل: اشکانیان، ساسانیان، عرب ساسانی، زندیه، قاجار،اموی، عباسی، آل مظفر، آل مکرم، آل بویه، غزنوی، آق قویونلو، قراقویونلو، گورکانی، تیموری، ایلخانی، سامانی، سلجوقی، صفوی، افشار، افغان ها، پهلوی و تعدادی سکه های رومانی و یونانی می باشد.

موزه تخصصی سکه کرمان، مکان مناسبی برای پژوهشگران و علاقه مندان به اشیای کوچک و ظریف سیمین و زرین است. در حقیقت شهر کرمان مجموعه ای با ارزش از آثار باستانی را در خود جای داده به گونه ای که این آثار آیینه ای از زمان گذشته در دوران ماست که با توجه به گذر زمان توجه گردشگران بسیاری را از چهار گوشه جهان به سوی خود جلب نموده است.

موزه سکه استان کرمان یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی می باشد که شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس موزه سکه کرمان : کرمان – شهر کرمان، بازار کرمان، میدان گنجعلیخان

عکس های موزه سکه کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید