shahdad-desert2

کویر شهداد کرمان

17612 ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کویر شهداد کرمان دارای وسعتی بالغ بر 24 هزار کیلومتر مربع بخشی از حاشیه غربی کویر لوت را شامل می شود. از جنوب غرب کویر شهداد، می توان مناطق کوهستانی و سردسیر سیرچ را نظاره گر باشیم و از شمال شرق کویر می توان به مناطق گردشگری بکری مانند کلوت رسید.

در 25 کیلومتری شرق شهداد، مناظر زیبا و حیرت آوری از زائیده های طبیعت را می توان مشاهده کرد. کلوت ها به خاطر شکل ناهموار و شرایط پیدایش در دنیا بی نظیر هستند. کلوت ها از دوردست تداعی کننده شهری بزرگ با آسمان خراش های فراوان است. در واقع کلوت ها، رشته دالان های موازی می باشند که با گذشت زمان بر اثر باران و باد شدید ایجاد شده اند و دیواره های آن ها به ارتفاع 200 متر رسیده است. وسعت شهر افسانه ای کلوت ها، 11 هزار کیلو متر مربع می باشد که در حدود 20 هزار سال قبل با فرسایش آبی و بادی بوجود آمده اند. کویر شهداد کرمان دارای 100 هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغ است که مشابه آن در هیچ جای دنیا نیست.

shahdad-desert4

کلوت ها در موازات تپه های ماسه ای عظیم شرق کویر واقع شده اند. طول کلوت ها از شمال به جنوب نزدیک به 145 کیلومتر و عرض آن ها از غرب به شرق در حدود 70 کیلومتر است. در منطقه کلوت ها، قدیمی ترین پرچم فلزی در جهان کشف شده که با عنوان درفش شهداد در موزه ملی نگهداری می شود. اگرچه گرم ترین نقطه روی کره زمین به صحرای آریزونای آمریکا با دمای 63 درجه سانتی گراد نسبت داده شده اما کارشناسان ایرانی منطقه ای بنام گندم بریان یا ریگ سوخته با دمای 67 درجه سانتی گراد را که در 80 کیلومتری کویر شهداد است را به عنوان گرم ترین نقطه زمین می دانند.

منطقه گندم بریان دارای پوشش آتش فشانی است که همین پوشش باعث بالا رفتن شدید گرما در این منطقه شده است. هم چنین این منطقه به دلیل گرمای شدید آن به عنوان پست ترین منطقه داخلی ایران به شمار می رود.

منطقه گندم بریان، به دلیل نداشتن راه مشخص و جاده دسترسی، طی نمودن آن به تنهایی سخت می باشد که این کار با همراهی تعداد افرادی که آشنا به مسیر هستند، امکان پذیر است.

shahdad-desert3

تنها کمپ کویری دشت لوت، کمپ کویری شهداد است. کمپ ها، فاصله کمی با شهر افسانه ای کلوت ها دارد. کمپ کویری شهداد در مسیر 20 کیلومتری نهبندان و شهداد و پس از عبور از ده سیف و شفیع آباد، در لابلای تپه ها واقع شده اند. بخشی از امکانات موجود در منطقه کمپ های شهداد عبارتند از آب، برق، سرویس بهداشتی، آمفی تئاتر روباز، خواب در شن ها، حمام آفتاب و استراحت در 35 آلاچیق از برگ های خرما است.

کمپ های شهداد به شکل شمالی و جنوبی ساخته شده اند. هم چنین کمپ ها در میان چندین کلوت قرار گرفته تا از آسیب های باد، طوفان و شن در امان بمانند. برای بازدید از مکان زیبای کویر شهداد کرمان و کویر نوردی فقط فصل زمستان و اوایل بهار مناسب می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • Iraj moradi

  سلام
  من سال ۱۳۹۳ به شهداد رفتم اما منظره دلخراشی را دیدم
  کمپ کویری شهداد به حال خود رها شده بود و رو به نابودی بود نه برق نه اب نه امکان اقامت موقت
  این در حالیست که سال۱۳۸۲ همین کمپ به همت استاندار کرمان جناب مرعشی در این کویر میدرخشید که عکسهایش در سایت شما هست
  واقعا متاسفم کهدولت ما برای این پتانسیل درامد زا که میتواند انگیزه ای باشد برای حضور بیابانگردهای اروپایی چاره ای نکرده است
  اما از اینها که بگذریم کویر لوت گود ترین جای جهان است ۸۰ متر از سطح دریا پایین تر است و گرمترین جای جهان محسوب میشود حتی از دره مرگ امریکا و صحرای ربعالخالی عربستان هم گرمتر است و بسیار دیدنی است
  اگر در ایران هستید حتما به انجا بروید

 • رزیتا صفائی

  با سلام.
  از آقای ایرج مرادی به خاطر اطلاعات جامع و کاملی که در بحث گردشگری دارند و آن را بدون منت در اختیار من و دیگر کاربران قرار می دهند، کمال سپاس را دارم.

  • امیر قمصری

   با سلام
   تشکر از سطح والای فرهنگ شما