MENUMENU
051-36040039

مسجد جامع نطنز اصفهان

4402 ۱۳۹۴/۱۱/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مسجد جامع نطنز اصفهان یکی از بناهای تاریخی زمان اولجایتو خدابنده است که در کنار خانقاه و مقبره شیخ عبدالصمد ساخته شده است. این بنا در دوران تاریخی متعدد سیر تحول خاص خود را دنبال کرده است.

در کنار مسجد جامع یا مسجد جمعه نطنز، خانقاه ویران شده و آرامگاه عبدالصمد که در زمان الجایتو بنا شده اند قرار گرفته اند. گنبد مسجد جامع به زمان دیلمیان بر می گردد و قدیمی ترین گنبد در میان گنبدهای دیگر این منطقه است. شبستان گنبد در طی کاوش هایی که صورت گرفت، مربوط به قرن چهارم هجری قمری است. بخش های دیگر مسجد هم، مربوط به قرن هشتم هجری قمری می باشد امّا با این وجود تمام مجموعه با هم از هماهنگی خاصی برخوردار است.

معماری مسجد جامع نطنز

عکس مسجد جامع نطنز,عکس های مسجد جامع نطنز,مسجد جامع نطنز

مسجد جمعه نطنز از جمله مساجد گنبد دار است که دارای ساختمان آجری بوده و در بخش هایی از آن، ساروج استفاده کرده اند. معماری که در مسجد جامع نطنز صورت گرفته آجری ساده و بی پیرایه است.

بناهای متصل خانقاه، مناره و سردر مسجد با اینکه از لحاظ ساختار متفاوتند امّا ترکیبی زیبا را خلق نموده اند. تزئیناتی که در مسجد و مقبره شیخ عبدالصمد دیده می شود تنها با گچ سفید است بعلاوه در خانقاه و مناره کاشی های مینایی نیز به کار رفته است.

مسجد جامع نطنز اصفهان,مسجد جامع نطنز در اصفهان,مسجد جامع نطنز کجاست

هنگامی که مسجد جامع نطنز را نظاره می کنید یک شبستان هشت ضلعی گنبد دار، یک صحن، چهار ایوان اصلی، نمازخانه ها و راهروهایی را می بینید که راهروها باعث می شوند اضلاع صحن به هم مرتبط گردند. در این بنا ازمصالح آجر، آهک و گچ برای پوشش مسجد استفاده کرده اند. مسجد نطنز دارای سه ورودی است و کتیبه ای بر روی یکی از درهای قدیمی قابل رویت می باشد.

مسجد جمعه نطنز,معماری مسجد جامع نطنز,مناره مسجد جامع نطنز

صحن مسجد مربعی شکل بوده و کوچه های باریکی در سه طرف صحن وجود دارد. هم چنین در صحن پلکان عریضی است که از طریق آن به قناتی می رسیم که در قدیم برای تأمین آب شرب به کار می رفته است. در چهار طرف صحن نیز شبستان ها و راهروهایی به چشم می خورد.

عکس مسجد جامع نطنز,عکس های مسجد جامع نطنز,مسجد جامع نطنز

محرابی در دیوار جنوبی ایوان واقع شده که نقوشی از گل و بوته در بالای این محراب به کار رفته است. مهمترین ایوان مسجد ایوان جنوبی است که از همه ایوان ها عریض تر می باشد.

بنای کلی مسجد جامع نطنز در دوران های مختلف تاریخ مورد تغییر و تحول قرار گرفته است. قدیمی ترین گنبد که متعلق به سال 389 ه.ق می باشد در این مسجد جای گرفته است. کتیبه ای از دوران صفوی نیز در این مسجد به جای مانده، در روند مرمت به هیچ یک از کتیبه های تاریخی این مسجد آسیبی وارد نشده است.

عکس مسجد جامع نطنز,عکس های مسجد جامع نطنز,مسجد جامع نطنز

مقبره شیخ عبدالصمد اصفهانی که در کنار مسجد واقع شده، قبل از مسجد جامع نطنز ساخته شده است و محورشان نسبت به هم ده درجه اختلاف دارد. این مقبره در سال 1304 میلادی در دوره ایلخانی توسط شاگرد شیخ، زین الدین مستری ساخته شده است. عبدالصمد اصفهانی صوفی مشهور در عصر ایلخانی مربوط به سده 13 میلادی می باشد.

عکس مسجد جامع نطنز,عکس های مسجد جامع نطنز,مسجد جامع نطنز

برای رسیدن به مسجد جامع نطنز باید ابتدا از کویر رد شوید. در بخش غربی کویر، شهر نطنز را مشاهده می کنید که پس از عبور از زمین های خشک و گذر از مناظر باغ و کوه به گنبد خانقاه شیخ عبدالصمد می رسید و در ورای باغستان های شهر نطنز، مناره مسجد جامع نطنز اصفهان آشکار می گردد.

عکس های مسجد جامع نطنز

عکس مسجد جامع نطنز,عکس های مسجد جامع نطنز,مسجد جامع نطنز

عکس مسجد جامع نطنز,عکس های مسجد جامع نطنز,مسجد جامع نطنز

عکس مسجد جامع نطنز,عکس های مسجد جامع نطنز,مسجد جامع نطنز

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند