كشتی رافائل بوشهر

کشتی رافائل بوشهر

27752 2020/06/01
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کشتی رافائل به سال 1344 بر میگردد که توسط کشور ایتالیا ساخته شد و پس از وقوع نابسامانی اقتصادی در این کشور به ایران فروخته شد. این کشتی توسط محمد رضا شاه پهلوی و با هدف توسعه گردشگری ایران خریداری گردید.

 

کشتی رافائل یا تایتانیک ایران یکی از کشتی‌های معروف و بسیار مجلل ایران است که در زمان قبل از انقلاب و توسط محمدرضا شاه پهلوی از ایتالیا خریداری شد. ما در سلسله مقالات نشاط آوران قصد داریم اطلاعات دقیق و جامعی از تمام مناطق دیدنی ایران، اماکن تفریحی، مراکز خرید و همچنین هر آنچه که مربوط به سرزمین ایران است؛ را با شما به اشتراک بگذاریم. این بار به سراغ خاطرات جنوب ایران و کشتی رافائل رفته‌ایم. با ما همراه باشید تا کشتی رافائل بوشهر را بیشتر بشناسید و از سرانجام آن آگاه شوید.

ورود یک کشتی عظیم الجثه به بندر بوشهر

بوشهر، شهری بندری در جنوب ایران و با قدمتی هزار ساله در انتظار ورود یک کشتی عظیم و منحصر به فرد بود.در سال 1976 ایتالیا به دلیل بدهی به حکومت ایران و عدم توانایی تسویه مالی، با قیمتی ارزان این سازه را به ایران اهدا کرد. 

اطلاعاتی درباره کشتی رافائل

کشتی میکل آنژ و کشتی مورد نظر توسط محمدرضا شاه و از کشور ایتالیا خریداری شده است. کشتی رافائل بوشهر که با هدف استفاده در صنعت گردشگری و جذب توریسم خریداری شده بود، یک کشتی تفریحی بزرگ با امکانات فراوان بود که در زمان ساختش، از نظر شکوه و ساخت منحصر به فرد بود. این کشتی در سال 1344 ساخته شد و در ابتدا به قیمت 90 میلیون دلار به فروش گذاشته شد، اما ده سال بعد و به سبب وضعیت اقتصادی نامناسب ایتالیا در آن زمان، به قیمت دو میلیون دلار توسط محمدرضا پهلوی خریداری شد.

این کشتی که 276 متر طول و 31 متر عرض دارد، دارای یک باشگاه ژیمناستیک، یک باشگاه بدنسازی، یک سالن نمایش با 500 صندلی، 30 سالن اجتماعات، 18 عدد آسانسور، 750 کابین با حمام و دستشویی مجزا و سنگ مرمر ایتالیایی، 6 استخر شنای بزرگ 850 خروجی رادیو تلفنی بوده است. کشتی رافائل داای 18 اسانسور در طبقات محتلف و حدود 30 سالن بزرگ برای برپایی جشن‌ها و مراسم‌ها بود. از این کشتی در کتب تاریخی به عنوان تایتانیک ایران نیز نام برده شده است.

از دیگر امکانات کشتی رافائل می توان به سالن‌های سینما و تئاتر، زمین‌های ورزشی، استخر، هتل، تالارهای باشکوه، رستوران و … نیز اشاره کرد. هیچ‌ کدام از کشورهای پیشرفته ‌ی آن زمان چنین کشتی را نداشتند. هدف از خرید رافائل این بود که در یکی از جزایر ایران مستقر شود و جاذبه‌ ای برای جهانگردان خارجی، از جمله ثروتمندان کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد تا برای مدتی از امکانات تفریحی آن استفاده کنند.

تاریخچه کشتی رافائل

نام کشتی رافائل از طراح آن گرفته شده است. طراحی که در سال 1958 اقدام به کشیدن طرح سازه‌ای این کشتی کرد و قرار بود هنر معماری و تاریخی ایتالیایی را بر روی آن پیاده کند. طراحی‌ها در ابتدا، دو کشتی را با بدنهٔ سیاه رنگ و دو دودکش بزرگ سفید نشان می‌داد. اما برخلاف دیدگاه سنتی کشتی سازان ایتالیایی، طراح این پروژه تصمیم به طراحی یک کشتی مدرن گرفت؛ در سال ۱۹۶۲ ابتدا کلید ساخت خواهر کوچکتر، کشتی میکل آنژ زده شد. پنج ماه بعد ساخت جفت بزرگتر این کشتی آغاز شد و رافائل نیز رخ نشان داد.

 
 

تاریخچه کشتی رافائل

استقبال از رافائل 

کشتی رافائل در بوشهر در میان ایتالیایی ها بسیار محبوب بود و روزی که به سمت ایران حرکت کرد، مردم برای بدرقه آن جمع شدند. این کشتی در بهار سال 1356 در بندر بوشهر پهلو گرفت. در ابتدای ورود رافائل به بندر، مردم بوشهر هراسان و حیران یک غول بزرگ و فلزی را می دیدند که به سمت آنها می آید. شکوه و عظمت کشتی بسیار زیاد بود و با اینکه بوشهری ها در طول عمر خود کشتی های فراوانی دیده بودند، برای تماشای این غول جمع می شدند.

محل غرق شدن

محل غرق شدن کشتی رافائل

بعد از انقلاب و پس از حمله عراق به ایران، دو جنگنده عراقی با چندین موشک کشتی رافائل بوشهر، این سازه زیبا را مورد هدف قرار دادند. پس از این حمله، رافائل زمین گیر شده بود که برخورد یک کشتی باری ایرانی با آن باعث شد تا برای همیشه به خاطرات بپیوندد. این کشتی در حال حاضر در اعماق آب های بندر بوشهر آرام گرفته و تبدیل به یک زیستگاه دریایی شده است.

کشتی رافائل بوشهر یکی از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود و بازدید از آن توسط غواصی امکان پذیر است، اما نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند حتما از کمک یک راهنمای مناسب بهره ببرید.

آدرس کشتی رافائل بوشهر : استان بوشهر، بندر بوشهر

عکس های کشتی رافائل در بوشهر

عکس های کشتی رافائل در بوشهر

عکس های کشتی رافائل در بوشهر

عکس های کشتی رافائل در بوشهر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید