صنایع دستی قزوین

40128 2016/01/04
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 26 امتیاز : 4.6]

صنایع دستی شهر قزوین موضوعی است که در این بخش به آن میپردازیم. در گذشته دو عامل بسیار مهم در رونق و قدمت صنایع دستی شهر قزوین موثر بود یکی تمدن و دیگری الهام گرفتن از طبیعت که بعنوان مثال سفالگری یکی از این هنرهاست. اما با این وجود در حال حاضر، صنایع دستی استان قزوین رونق زیادی ندارد و بعنوان یک سرگرمی در کنار مشاغلی همچون دامپروری و کشاورزی انجام می شود. از جمله صنایع دستی قزوین آینه کاری، جاجیم بافی، نقاشی و تذهیب، خوشنویسی، نم نم دوزی هستند که در ادامه مطالبی برای آشنایی بیشتر شما آورده ایم. 

صنایع دستی دیگر استان قزوین عبارتند از:

 • گلیم بافی
 • فرش بافی
 • موج بافی
 • گیوه دوزی
 • منبت کاری
 • گلابتون دوزی
 • پن بافی (نوار بافی)
 • سنگ تراشی و حکاکی 

مشبک فلز قزوین

مشبک کاری فلز که یکی از زیباترین صنایع دستی ایران است متعلق به قزوین می باشد. مشبک کاری روی فلز در حقیقت نوعی قلمزنی است که طرح ها و اشیاء گوناگونی را شامل می شود که در آن فضاهای طرح (فضاهای منفی) درآورده می شود. این هنر در دوره سلجوقیان از رونق خوبی برخوردار بوده است. هنرمندان طرح ها را بر روی فلز انداخته و بوسیله اره مویی و یا سمبه های تیز آن را برش می زنند. در گذشته از این هنر فقط برای آینه و شمعدان استفاده می شد و رفته رفته به آن گلدان ها و ظروف افزوده شد امّا امروزه هر نوع شی و یا وسیله ای را با این هنر می سازند.

جاجیم بافی قزوین

جاجیم بافی جز صنایع دستی است که در دیگر شهر های ایران هم رونق دارد. سابقه ی این هنر در قزوین بسیار طولانی است. اما در حال حاضر جاجیم بافی دیگر رونق گذشته را در قزوین ندارد و بسیاری از کارگاه های تولید جاجیم تعطیل شده اند و بیشتر شغل خانگی برخی از زنان است. در اینجا مراحلی را که در گذشته برای بافت جاجیم انجام میشد آورده ایم برای جاجیم بافی ابتدا پشم گوسفندان را میچیدند و پس از آن توسط مواد گیاهی و محلی رنگ می کردند. سپس از پشم رنگ شده نخ ها را تولید میکردند و جاجیم می بافند. اما امروز دیگر این مراحل را طی نمی کنند و از کامواهای رنگی جاجیم را می بافند و بیشتر جاجیم بافی در فصول پاییز و زمستان که انجام می شود.

نم نم دوزی قزوین

نم نم دوزی هنر آراستن پارچه با مهرهای بسیار ریز که به آن ها منجوق می گویند، است. مانند کیف پول، جای قیچی، سرمه دان، جای شانه، جای مهر و … . این صنایع هنری زیبا بسیار جذاب هستند و نظر همه ی مسافران قزوین را به خود جلب می کند. همچنین می توانید بعنوان سوغاتی از شهر قزوین تهیه کنید.

نقاشی پشت شیشه قزوین

کشیدن نقاشی هایی پشت شیشه الهام گرفته از دوران صفویه، در دوران قاجار متولد شد و تا آنجا پیش رفت که قزوین را مرکز تولید این هنر شد. اما از آنجا که این آثار زیبا در موزه های بزرگ بدون نام و نشان پراکنده شدند، هنرمندان این عرصه و این هنر گمنام ماندند.

تذهیب قزوین

نقاشی یکی از هنرهای بنام قزوین بوده است. یکی از صنایع دستی قزوین مربوط به کشیدن نقاشی بر روی در، دیوار، سقف اتاق ها بوده که بر روی آن روغن جلا می زدند. رنگ های بکار رفته در این زمینه طبیعی بوده و ثبات و جلوه بسیاری داشتند.

خوشنویسی قزوین

قزوین به دلیل اینکه مهد پرورش هنرمندان خطاطی همچون میرعماد حسنی قزوینی بزرگترین استاد خط نستعلیق و میرمحمدحسین عمادالملک سیفی حسنی قزوینی است برتری بزرگی نسبت به سایر شهرهای ایران در این حرفه دارد. شما می توانید آثار خوشنویسی این هنرمندان و دیگر خوشنویسان را در قزوین بیابید و از دیدن این هنرهای زیبا لذت ببرید. 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • رامین

  قزوین پایتخت خوشنویسی ایرانه

 • ریحان

  لطفا کمی بیشتر درخصوص هنر تذهیب مردم قزوین توضیح دهید

 • محسن خالقی

  فقط میشه گفت بسیار عالی
  امیدوارم همیشه سرافراز باشید …

 • bita68

  عالییییییییبیبییی بود من عاشق نم نم دوزی ام