آب انبار سردار بزرگ قزوین

10431 2018/10/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه اب انبار سردار بزرگ در قزوین به سال 1191 هجری شمسی مربوط میشود که در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار بنا گردید. این بنا به عنوان بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران شناخته می شود.

آب انبار سردار بزرگ کجاست؟

شهرستان قزوین به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار، رتبه اول کشوری از لحاظ آثار ملی به ثبت رسیده را دارد. یکی از با شکوه ترین بناهای تاریخی قزوین آب انبارهای این شهر می باشند که بسیار پرطرفدار هستند. آب انبارهای قزوین از جذاب ترین بناهای تاریخی استان قزوین هستند که باعث رونق گردشگری شهر قروین شده اند یکی از این بناها آب انبار سردار بزرگ قزوین می باشد. وجود بیش از 130 آب انباز در شهر قزوین باعث شده تا به قزوین، لقب شهر آب انبارها را بدهند. دلیل اصلی تعداد زیاد آب انبار در قزوین مشکل کم آبی در این شهر بوده که باعث میشده تا مسئولین وقت اقدام به ساخت این بناهای پرهزینه و در عین حال شکوهمند کنند.

عکس آب انبار سردار بزرگ قزوین

چیزی که بیش از همه در مورد آب انبارهای شهر قزوین نمود پیدا می کند، شیوه ساخت آنها می باشد. معماری آب انبارهای قزوین متفاوت می باشد و در هر کدام تزئینات هنری شگفت انگیزی بکار رفته است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از مشهورترین آب انبارهای شهر قزوین به نام آب انبار سردار بزرگ که در خیابان راه آهن قرار دارد آشنا کنیم.

آب انبار سردار بزرگ قزوین به عنوان بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران شناخته می شود که در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار بنا گردید. محمد حسن خام و محمد حسین خان سردار به عنوان دو تن از امرای قاجار، بانیان ساخت این بنای باشکوه بوده اند. نقل است که آنان این آب انبار را به جهت نذر خود که پیروزی بر ارتش روسیه بوده است، ساخته اند.

پلان آب انبار سردار بزرگ قزوین

پلان آب انبار سردار بزرگ قزوین با دقت خاصی طراحی شده است. در ابتدای ورود به این بنا با سردر بلند مرتبه ای روبرو می شویم که دارای قوس جناغی می باشد. کمی جلوتر و پس از عبور از پاگرد، باید از 47 پله که مخزن اصلی در انتهای آن قرار دارد، پایین برویم. در کنار پله چندین شیر آب تعبیه شده که به همین دلیل به آن لقب “راه شیر” داده اند. مخزن مربعی شکل آب انبار که ابعادی در حدود 17 متر دارد با مصالحی نظیر شفته آهک و آجر با روکش ساروج ساخته شده است.

گتبد آب انبار سردار بزرگ شهر قزوین نیز از نوع آجری می باشد و یک بادگیر در بالای آن قابل مشاهده است. بلندترین نقطه از کف تا سقف آب انبار در حدود 5.3 متر ارتفاع دارد. نوشته ای در این مکان دیده می شود که نشان دهنده حجم مخزن آب انبار می باشد. این مقدار در حدود 3600 متر مکعب تخمین زده شده است.

آب انبار سردار بزرگ قزوین به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری قزوین، همه روزه میزبان علاقمندانی است که به جهت بازدید از آن به این مکان مراجعه می کنند. نشاط آوران توصیه می کند حتما از اماکن دیدنی قزوین در تور قزوین گردی بازدید بعمل آورید.

آب انبار سردار بزرگ یکی از جاذبه های تاریخی قزوین است که در تاریخ 8 شهریور 1355 و با شماره ثبت 1377 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس آب انبار سردار بزرگ قزوین : استان قزوین، شهر قزوین، خیابان راه آهن

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید