قلعه لمبسر قزوین

11044 ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قلعه لمبسر قزوین بعنوان به عنوان یکی از بزرگترین قلعه های ایران در دوران حکومت سلجوقیان بنا شد. بنابر عقیده برخی مورخان تاریخ بنای اصلی قلعه لمبسر رودبار به پیش از اسلام و دوره سلجوقی باز می گردد.

قلعه لمبسر کجاست؟

قلعه لمبسر قزوین به عنوان بزرگترین و مستحکم ترین قلعه دوران سلجوقی می باشد که در 55 کیلومتری شمال قزوین در منطقه الموت و سه کیلومتری روستای رازمیان قرار دارد. به دلیل وجود دره های عمیق نینه رود و لمه دسترسی به این قلعه از سمت شرق و غرب رازمیان امکانپذیر نیست. بسیاری از مورخان عقیده دارند تاریخ بنای اصلی قلعه تاریخی لمبسر قزوین به پیش از اسلام و دوره سلجوقی باز می گردد و مرمت آن پس از تصرق قلعه در سال 489 هجری توسط کیا بزرگ امید صورت گرفته است.

یکی از ویژگی های خاص قلعه لمبسر استان قزوین، استحکام آن می باشد که آنرا بالاتر از قلعه الموت قرار می دهد. همچنین این قلعه به دلیل موقعیت استراتژیک خود که قرارگیری در بلندترین نقطه کوه می باشد و از سه طرف توسط پرتگاه های عمیق احاطه گشته، امکان فتح آن توسط قوای مهاجم را به مقدار زیادی کاهش می داده است. تنها راه دسترسی به قلعه لمبسر الموت قزوین از سمت شمالی آن بوده که در حال حاضر اثری از برج و بارو و استحکامات آن نمی باشد. ارتفاع قلعه 480 متر و پهنای آن 190 متر می باشد و دیوارهای آن دو لایه بوده و با ملات ساروج ساخته شده. جایگاه فروانروایی قلعه در بخش شمالی قرار داشته که با دیوارهایی به قطر 120 سانتی متر احاطه گردیده.

از چند برج و سیستم آبرسانی، مخازن عظیم و شگفت آور آب و غلات در جنوب و جنوب شرقی قلعه می توان به عنوان آثار بجامانده از قلعه لمبسر رودبار الموت نام برد که هر بیننده ای را به حیرت و شگفتی وامی دارد. نکته شگفت آوری که در مورد این قلعه وجود دارد سیستم حیرت انگیز جمع آوری و ذخیره آب باران می باشد که امکان می داده در صورت محاصره تا مدت های مدیدی ساکنان قلعه به حیات خود ادامه دهند.

بازدید از قلعه لمبسر الموت به عنوان یکی از قلعه های قزوین به دلیل وسعت آن، چندین ساعت طول می کشد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند بازدید از این قلعه تاریخی را که جزو جاذبه های گردشگری استان قزوین به شمار می رود از دست ندهید.

قلعه لمبسر قزوین یکی از جاذبه های این شهر می باشد که با شماره ثبت 8571 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شده است.

آدرس قلعه لمبسر در قزوین : 55 کیلومتری شمال شهر قزوین، روستای رازمیان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید