حسینیه امینی ها قزوین

13713 2018/05/13
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حسينيه امينی های قزوين متعلق به یکی از تجار معروف به نام حاج محمدرضا امینی می باشد که در سال 1275 در زمینی به وسعت 2844 متر مربع و در دو طبقه بنا گردید و در حال حاضر جزو پربازدید ترین جاذبه های تاریخی قزوین به حساب می آید.

حسینیه امینی ها قزوین در خیابان مولوی قرار دارد، قسمتی از یک عمارت گسترده و تودرتو است که امروزه تنها بخشی از آن که همان حسینیه می باشد، به جامانده است.حسینیه امینی ها قزوین دارای دو حیاط شمالی و جنوبی و سه تالار شرقی و غربی است که به موازات هم قرار دارند و زیباترین بخش این بنا را تشکیل می دهند.

تالارها بوسیله پنج دری های متحرک مشبک از هم جدا می شوند. ابعاد تالار میانی که بزرگتر از دیگر تالارها می باشد 15 در 8 متر است و تالارهای کوچکتر به ابعاد 10 در 5 متر می باشند. تزئینات داخلی تالارها نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد که از آن جمله می توان به تزئینات الحاقی تالارها و اتاق ها با مقرنس های منظم و به هم پیوسته که در بین طاقچه ها و رف ها قرار دارد، اشاره کرد. تزئینات بکار رفته در سقف تالار که با نقوش گل و بلبل آراسته شده نیز به زیبایی این مکان افزوده است.

یکی دیگر از قسمت هایی که می توان درمورد زیبایی آن نظر داد، ستون های تالار می باشند که آیینه کاری شده و دورتادور آن را نقوش پرندگان و گل ها به زیبایی پوشش داده اند. چند نمونه طرح اسلیمی و ختایی نیز در قالب گچبری های زیبا به ستون ها جلوه خاصی بخشیده اند. مصالح بکار رفته برای نمای بام و نیز پایه ستون ها و ازاره سنگ های نفیس می باشد. همچنین در حیاط حسینیه امینی ها نیز مرزبندی باغچه ها و حوض بزرگ که در وسط واقع شده و دارای فواره می باشد با سنگ های زیبا انجام شده و به زیبایی های حسینیه امینی ها قزوین افزوده است.

در مجموع باید گفت از معماری حسینیه امینی ها در قزوین می توان به عنوان یکی از شاهکارهای معماری در شهر قزوین نام برد. زیرا هنر ناب معماران در ساخت این بنای فاخر به عینه دیده می شود و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. این معماران آنچنان با ظرافت و ذوق خاصی از مهارت خود استفاده کرده اند که می توان تبلور هنر و اندیشه آنان را در ورای این آثار به وضوح مشاهده کرد. این بنای تاریخی که در فهرست جاذبه های گردشگری قزوین قرار دارد در سال 1327 با شماره ثبت 377 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

برای بازدید از حسینیه امینی ها قزوین می توان در روزهای عادی از ساعت 9 تا 13 و بعدازظهرها از ساعت 16 تا 18 به این مکان مراجعه نمود. تیم نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در کنار بازدید از حسینیه امینی ها که در خیابان مولوی واقع است، حتما از مقبره امامزاده حسین و امامزاده اسماعیل و نیز مسجد جامع و بازار تاریخی شهر قزوین که در نزدیکی این مکان تاریخی می باشند بازدید بعمل آورید.

عکس حسینیه امینی ها قزوین

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید