تالاب میانگران ایذه

16176 ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تالاب میانگران ایذه در سال 1389 به عنوان پناهگاه حیات وحش انتخاب شده است.

استان خوزستان با درختان نخل قد کشیده و رودهای خروشان، مردمی غیور و خونگرم و مهمان نواز و طبیعتی بکر و دیدنی، یکی از جذاب ترین مقاصد برای گردشگران است. هر کدام از شهرهای این استان جذابیت های خاص خود را دارند و می توانند چشمان شما را مجذوب خود کنند. شهر تاریخی ایذه یکی از این شهرهاست که دیدن آن خالی از لطف نیست.

این شهر علاوه با آثار تاریخی باارزش، طبیعتی جذاب نیز دارد. تالاب میانگران ایذه یکی از جاذبه های طبیعی این شهر زیبا می باشد که در فاصله یک و نیم کیلومتری از این شهر قرار گرفته است. برخی از پرندگان تالاب میانگران کمیاب هستند که باعث شده این تالاب ارزش بیشتری داشته باشد.

وسعت تالاب میانگران در فصول بهار و تابستان نزدیک به 2500 هکتار می باشد و در فصل زمستان که بارش ها بیشتر می شود به 3000 هکتار نیز می رسد. این تالاب در منطقه نوروزی واقع شده است و برای رسیدن به آن باید از جاده ایذه به پیون و یا جاده ایذه به کول فرح استفاده کنید. آب تالاب از طریق بارش های فصلی و آب شدن برف های ارتفاعاتی که در نزدیکی آن قرار دارند تامین می شوند. پوشش گیاهی تالاب اغلب شامل پاوکده، شتی، شنبلیله، یونجه، خارشتر، نی و گیاهان مرتعی می باشد.

در اطراف تالاب میانگران خوزستان گونه های مختلف جانوری از جمله غاز پیشانی سفید کوچک، اردک سرسفید، اردک مرمری، حواصیل خاکستری، باکلان، لک لک سیاه و لک لک سفید، گاو چرانک، فلامینگو، خوتکا، سرسبز، اردک نوک پهن، آنقوت و تنجه را می توان دید که برخی از آنها مانند غاز پیشانی سفید کوچک و اردک سرسفید از گونه های کمیاب هستند. در داخل تالاب نیز گونه های مختلف اردک و ماهی گامبوزیا نیز مشاهده می شود.

در نزدیکی تالاب میانگران در استان خوزستان روستاهای تاریخی زیادی مانند کول فرح، پرچستان اورک، پرچستان گوروریی، پرچستان علی، پرچستان فاضل، خنگ اژدر، میانگران سفلی، یار علی وند، کرم علی وند و میانگران اولیا قرار دارند که دیدن آنها نیز خالی از لطف نیست. همچنین تنگ تاریخی کول فرح نیز در اطراف این تالار قرار دارد که در آن نقش های بسیاری از انسان و حیوان دیده شده است.

طبیعت اطراف این تالاب بسیار زیبا و دیدنی می باشد و با اینکه در سال های متمادی و به دلایل گوناگون، قسمت های مختلف آن خشک شده، سرزندگی و شادابی خود را حفظ کرده است. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به شهر ایذه، از تالاب میانگران نیز دیدن کنید. این تالاب زیبا از جمله جاذبه های گردشگری خوزستان است و دیدن آن برای علاقه مندان به طبیعت می تواند مفرح و جذاب باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید