MENUMENU
051-36040039
سایت,گردشگری,جاکاو,رشت,گیلان,استخر عینک رشت,تالاب عینک رشت,مرداب عینک رشت,عکس عینک رشت,حاشیه پارک دانشجو رشت,جاذبه,های,توریستی,طبیعت,مسیر,راه,عکس,عکسهای,تصاویر,تصویر,دیدنی,جاهای,تخفیف

تالاب عینک رشت

3450 ۱۳۹۵/۰۴/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تالاب عینک یا دریاچه عینک، یک آبگیر طبیعی در دل شهر رشت است که دارای طول 2630 متر و عرضی معادل 120 متر می باشد. قدمت محله های اطراف مرداب عینک رشت در حدود نیم قرن است. امتداد تالاب از میدان شهدای گمنام تا فلکه یخ سازی می باشد.

جاده جنگلی ای در مقابل تالاب و در ضلع شرقی قرار دارد که در درون آن یخدان طبیعی قدیمی شهر باران مشاهده می شود. 

در داخل جنگل آب نوشیدنی چشمه ای به نام آب چشمه چمارسرا وجود دارد که مردم از آن بهره می بردند. گودالی با عمق حدود 8 متر از قدیم در میان جنگل احداث گردیده شده بود که پس از بارش برف های زمستانی، از باغات اطراف جمع آوری کرده و در میان گودال انباشته می کردند تا در فصل گرمای تابستان مورد استفاده قرار دهند. در قدیم، این باغ به باغ سالار معروف بود.

آدرس مرداب عینک رشت,استخر عینک رشت,تالاب عینک

تامین آب دریاچه عینک رشت از طریق چشمه های جوشان کف آبگیر صورت می گرفت. از گذشته های دور، استخر عینک به عنوان یکی از مراکز ماهیگیری در شهر رشت به شمار می رفت. در حال حاضر نیز، با وجود آلودگی های ناشی از ورود فاضلاب، گاهی ماهی در آن دیده می شود.

دریاچه عینک دارای دو معبر ماشین رو است که هرکدام طولی برابر 143 متر دارند. معابر، دریاچه را به سه بخش جدا شامل آبگیر شرقی، غربی و میانی تقسیم می نماید. آبگیرها از طریق لوله سیمانی به هم مرتبط می شوند. آبگیرها دارای عمقی متفاوت بوده و حداکثر عمق آن 4 و حداقل آن 1.60 متر می باشند که جریانی با سوی غربی و شرقی را نیز دارا می باشند.

دریاچه عینک,دریاچه عینک رشت,مرداب عینک

آبگیرهای موجود از عملکرد ذخیره سازی آب به جهت فعالیت های کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفتند که کمابیش در وضع موجود نقش خود را حفظ نموده اند. در طول چند سال اخیر و با توجه به ساخت و سازهای بی رویه و تبدیل زمین های کشاورزی به مسکونی، این نقش مورد تعرض واقع شده است.

مرداب طبیعی عینک با وجود توان های بالقوه هنوز نتوانسته به یک مرکز گردشگری و تفریحی در شهر رشت که کاربرد ملی و فراملی داشته باشد، تبدیل شود. اگرچه انبوهی از طرح های مختلف برای آن تعیین شده اما هیچکدام از آن ها به مرحله اجرا در نیامده است که دلایل آنها نیز از این مجال خارج می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند