مسجد کبود تبریز

21527 ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از بهترین آثار تاریخی و قدیمی شهر تبریز، بنای جامع و دل انگیز مسجد کبود است. تاریخچه مسجد کبود تبریز مربوط به دوران حکمرانی قراقویونلوها در قرن نهم هجری است. این بنای مجلل و بی نظیر به فیروزه اسلام ملقب گشت. کتیبه ی موجود در سردر این مسجد تاریخی معادل 845 هجری شمسی را نشان می دهد.

مسجد کبود تبریز کجاست؟

مهمترین اثر سلسله ترکمانان قراقویونلو، مسجد جهانشاه یا مسجد کبود تبریز است. قدمت مسجد کبود تبریز در سال 845 هجری تحت نظارت زن جهانشاه بنا گشت. این مسجد یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی می باشد.

لقب های مسجد کبود تبریز عبارتند از: گوی مسجد، مسجد شاه جهان، عمارت و مسجد مظفریّه.

مسجد کبود تبریز به فیروزه اسلام نیز معروف می باشد. علّت شهرت آن به این جهت بوده که تنوعی از رنگ و ظرافتی خاص در کاشی ها و انواع خطوط آن صورت پذیرفته است. کتیبه های مسجد توسط خوشنویس معروف قرن نهم هجری نگارش شده است. زلزله سال 1193 هجری قمری باعث تخریب گنبدهای این بنای تاریخی گشت.

سبک معماری مسجد کبود تبریز

بنای مسجد کبود تبریز در گذشته متشکل از مدرسه، مسجد، کتابخانه، خانقاه و … بوده که متأسفانه امروزه چیزی از آن باقی نمانده است. از مجموعه مسجد کبود تبریز جز سردری شکسته و چند پایه  چیز دیگر باقی نمانده است به همین دلیل برای حفاظت همین بخش ها نیز بازسازی و مرمت هایی از سال 1318 هجری آغاز گردید. بخش مرمت گنبدهای بلند مسجد توسط  هنرمند آذربایجانی، استاد رضا معماران صورت پذیرفت.

مرمت مسجد کبود تبریز به گونه ای انجام گرفته که آجر، کاشی و سنگ های مرمری آن در مکان اولیه خود باقی مانده اند. بخش دیدنی این قسمت نقوشی از سقفی است که با طلا و لاجورد به صورت بی نظیر کار شده است. در سال 1318 بازسازی و مرمت اولیه بنا بعد از 150 سال آغاز گشت و این روند در سال 1355 به اتمام رسید، مرحله بعدی مرمت شروع گشت و تا آذر ماه 1393 ادامه داشت.

در سال 1337 هجری شمسی در فضای مجموعه مسجد کبود تبریز، دبستان جهانشاه و موزه آذربایجان تأسیس شد. این مجموعه اینک یکی از مراکز دیدنی و آثار تاریخی تبریز می باشد که مهم ترین بخش آن موزه مشروطیت در موزه آذربایجان است.

کتیبه های سردر مسجد کبود تبریز هر کدام نشان دهنده سال مشخصی هستند. این کتیبه ها به خط ثلث و کوفی نوشته شده اند. خطاط این کتیبه ها خوشنویس معروف قرن نهم، نعمت الله البواب می باشد که کتیبه ها را بصورت ماهرانه و استادانه خطاطی کرده است. سال های مندرج در کتیبه ها به سال های 870 و 845 باز می گردد.

در داخل مسجد کبود آذربایجان شرقی، جای دو قبر دیده می شود که متعلق به جهانشاه و همسر ایشان می باشد. این بنا دوران های مختلف تاریخی را به خود دیده است و نقش بسزایی در ایام متفاوت به علّت نوع کاربری داشته است.

مسجد کبود تبریز که یکی از جاذبه های تاریخی شهر تبریز می باشد در سال 1310 هجری شمسی با شماره ۱۶۹ به ثبت آثار ملی و تاریخی ایران رسید و شما می توانید در تور تبریز گردی از این مکان هم بازدید بعمل آورید.

آدرس مسجد کبود تبریز : خیابان امام خمینی تبریز

عکس های مسجد کبود تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید