آبشار آسیاب خرابه تبریز

16971 2018/03/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

استان آذربایجان شرقی به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای طبیعت دوستان به شمار می رود. این استان به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در منطقه کوهستانی، از حیث دارا بودن جاذبه های طبیعی سرآمد می باشد. شهر جلفا که در حاشیه رود ارس قرار دارد به عنوان یکی از شهرهای این استان مرزی، دارای چندین جاذبه طبیعی است که آبشار آسیاب خرابه در این شهر، یکی از مشهورترین آنها به شمار می رود. آسیاب خرابه جلفا به عنوان یک شاهکار طبیعی در شهر جلفا خودنمایی می کند و فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از این آبشار است.

آبشار آسیاب خرابه در جلفا در پنج کیلومتری روستای مجن آباد و در دره ای زیبا قرار گرفته است. در نزدیکی این آبشار یک آسیاب قدیمی به ارتفاع 10 متر وجود دارد که بر اثر زمان تخریب شده و به همین علت این آبشار را آسیاب خرابه نامگذاری کرده اند. آب آبشار آسیاب خرابه تبریز از تلاقی چشمه های متععدی که در بالای آن قرار دارد و از کوه سیامکی نشات می گیرند تامین می گردد. کوه سیامکی یکی از قلل مرتفع منطقه دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند می باشد. وجود درختان انجیر در اطراف آبشار نیز پدید آورنده های صحنه های دل انگیزی است که مسافران با قرارگیری در زیر سایه آنها و بهره بردن از خنکای نسیم به وجد می آیند. این آبشار از حیث ویژگی های فیزیکی در نوع خود منحصر به فرد است. علت این امر وجود سنگ های تراورتن در بالا دست آبشار است که فرم خاصی دارند. در زیر آبشار نیز یک غار کوچک وجود دارد که بر اثر رطوبت ناشی از جریان آب انواع گیاهان آبری و خزه روی آن رشد کرده اند و با مرور زمان به فسیل تبدیل شده و منظره جذابی را بوجود آورده اند.

آبشار آسیاب خرابه در محوطه ای به مساحت 200 متر مربع واقع شده است. در اطراف آبشار چندین محوطه برای استراحت تدارک دیده شده که مسافران قادرند در طول روز در آن چادر زده و از طبیعت زیبای منطقه نهایت استفاده را ببرند. به شما پیشنهاد می کنیم حتما برای بازدید از این منطقه در طول روز و قبل از غروب آفتاب اقدام نمایید. زیرا در تاریکی شب امکان حضور جانوران وحشی در منطقه وجود دارد.

نشاط آوران به شما توصیه می کند در سفر خود به این منطقه به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی آذربایجان شرقی و شهر جلفا، حتما از مجموعه تاریخی کردشت که در نزدیکی منطقه گردشگری آسیاب خرابه واقع شده دیدن نمایید. شما می توانید با زمانبندی درست و حضور به موقع، از این جاذبه های گردشگری جلفا باردید کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید