MENUMENU
051-36040039
Farahabad1

مجموعه تاریخی فرح آباد ساری

3466 ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در فاصله دو کیلومتری ساحل دریای مازندران، بقایای شهر تاریخی فرح آباد قرار گرفته که دارای وسعت 30 تا 40 هکتار می باشد. از مهم ترین بخش های باقی مانده این شهر تاریخی می توان به مسجد، مدرسه، قسمت هایی از یک پل، دیوار یک قصر و حمام مربوط به زمان صفوی اشاره کرد.

محل فرح آباد، در زمان شاه عباس اول بندری آباد و پر رونق بود که به آن لقب دارالسرور و حتی دارالسلطنه را اختصاص داده بودند. پادشاهان صفوی هر ساله و در تابستان به دلیل علاقه ای که به شهر فرح آباد داشتند در آن جا اقامت می کردند. روس ها، مجموعه فرح آباد را در اواخر پادشاهی شاه عباس دوم به آتش کشیدند و پس از کشتار  همگانی و به آتش کشیدن کاخ معروف شاه عباس از راه دریا فرار کردند.

آدرس فرح آباد,عکس فرح آباد ساری,فرح آباد ساری

بناهای مجموعه تاریخی فرح آباد عبارتند از : کاخ، پل، مسجد، مدرسه، کاروانسرا، حمام، بازار و خیابان های متعدد است. این مجموعه تاریخی با گذشت زمان و بر اثر عوامل گوناگون دچار تخریب شده است. آنچه از بقایای مجموعه فرح آباد قابل مشاهده است دلالت بر شکوه و زیبایی اش در روزگار صفوی است.

بررسی و حفاری های علمی ای برای پی بردن به نقشه اصلی شهر صورت گرفته است که با توجه به آن ها می توان گفت که شهر سازی فرح آباد همانند دیگر طرح های شهرسازی دوره صفویه می باشد و در هسته اصلی مجموعه میدان مستطیل شکلی قرار گرفته است.

مجموعه تاریخی فرح آباد,مجموعه فرح آباد,مجموعه فرح آباد ساری

تنها اثر بر جای مانده از شهر تاریخی فرح آباد ساری، مسجد چهار ایوانی است که در زمینی به ابعاد 75*65 متر قرار دارد. در حال حاضر طبق برنامه ریزی های صورت گرفته به موزه تشیع کشور تبدیل شده است. دو شبستان عظیم در دو سوی ایوان اصلی مسجد وافع شده است و در پیرامون حیاط، حجره هایی برای علم آموزی طلاب گذاشته شده است.

مسجد فرح آباد ساری

بناهای ضلع شمالی مسجد فرح آباد به رباط و کاروانسرا شباهت دارد و محتمل است که برای استراحت مسافران در نظر گرفته شده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند