مجموعه تاریخی فرح آباد ساری

14721 2016/06/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مجموعه تاریخی فرح آباد به دوران صفویه مربوط می شود.

مجموعه تاریخی فرح آباد کجاست؟

در فاصله دو کیلومتری ساحل دریای مازندران، بقایای شهر تاریخی فرح آباد قرار گرفته که دارای وسعت 30 تا 40 هکتار می باشد. از مهم ترین آثار تاریخی فرح آباد ساری می توان به مسجد جامع، مدرسه، قسمت هایی از پل شاه عباسی، دیوار یک قصر و حمام مربوط به زمان صفوی اشاره کرد.

محل فرح آباد، در زمان شاه عباس اول بندری آباد و پر رونق بود که به آن لقب دارالسرور و حتی دارالسلطنه را اختصاص داده بودند. پادشاهان صفوی هر ساله و در تابستان به دلیل علاقه ای که به شهر فرح آباد داشتند در آن جا اقامت می کردند. روس ها، مجموعه تاریخی فرح آباد ساری را در اواخر پادشاهی شاه عباس دوم به آتش کشیدند و پس از کشتار  همگانی و به آتش کشیدن کاخ معروف شاه عباس از راه دریا فرار کردند.

بناهای مجموعه تاریخی فرح آباد ساری عبارتند از : کاخ، پل، مسجد، مدرسه، کاروانسرا، حمام، بازار و خیابان های متعدد است. این مجموعه تاریخی با گذشت زمان و بر اثر عوامل گوناگون دچار تخریب شده است. آنچه از بقایای مجموعه فرح آباد قابل مشاهده است دلالت بر شکوه و زیبایی اش در روزگار صفوی است.

بررسی و حفاری های علمی ای برای پی بردن به نقشه اصلی شهر صورت گرفته است که با توجه به آن ها می توان گفت که شهر سازی فرح آباد همانند دیگر طرح های شهرسازی دوره صفویه می باشد و در هسته اصلی مجموعه میدان مستطیل شکلی قرار گرفته است.

مسجد تاریخی فرح آباد ساری

تنها اثر بر جای مانده از بنای تاریخی فرح آباد ساری، مسجد چهار ایوانی است که در زمینی به ابعاد 75*65 متر قرار دارد. در حال حاضر طبق برنامه ریزی های صورت گرفته به موزه تشیع کشور تبدیل شده است. دو شبستان عظیم در دو سوی ایوان اصلی مسجد وافع شده است و در پیرامون حیاط، حجره هایی برای علم آموزی طلاب گذاشته شده است. بناهای ضلع شمالی مسجد فرح آباد به رباط و کاروانسرا شباهت دارد و محتمل است که برای استراحت مسافران در نظر گرفته شده است.

مجموعه تاریخی فرح آباد ساری یکی از جاذبه های تاریخی مازندران می باشد کدر تاریخ 16 اسفند 1355 و با شماره ثبت 1376 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما می توانید در تور ساری گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس مجموعه تاریخی فرح آباد ساری : مازندران، شهر ساری، بین راه ساری به فرح آباد

عکس های مجموعه فرح آباد ساری

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید