ورزشگاه آزادی تهران

16858 2016/04/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

ورزشگاه آزادی تهران در سال 1353 هجری شمسی به منظور برگزاری هفتمین دوره بازی های آسیایی در تهران بزرگ با مساحت 460 هکتار ساخته شد.

ورزشگاه آزادی تهران کجاست؟

مجموعه ورزشی آزادی تهران محلی برای اجرای رشته های ورزشی، برگزاری مراسم های مختلف و تشکیل اردو های ورزشی است. ورزشگاه آزادی تهران (ورزشگاه آریا مهر سابق)، ورزشگاه ملی ایران و بزرگ ترین ورزشگاه کشور و یازدهمین ورزشگاه بزرگ دنیا است.

این مجموعه دارای قسمت های متعددی نظیر استادیوم فوتبال به ظرفیت یکصد هزار نفر تماشاچی، استادیوم دوچرخه سواری، پیست اتومبیل رانی، پیست موتور سواری، کارتینگ، زمین تمرینی فوتبال برای بانوان و آقایان، زمین بیسبال، زمین کری کت، کمپ تیم ملی فوتبال و فوتسال، زمین های تنیس، استخر، زمین های ورزشی تیر و کمان برای جانبازان، سالنی با ظرفیت دوازده هزار نفر،سالن ورزشی کشتی، سالن ورزشی والیبال، سالن بسکتبال، سالن وزنه برداری، سالن بانوان، دریاچه ای به منظور قایقرانی واسکی روی آب، مانژ سوارکاری و سالن بدنسازی می باشد.

هم چنین در ورزشگاه آزادی تهران امکاناتی مثل رستوران، خوابگاه، ایستگاه آتشنشانی، ساختمان اداری، هتل المپیک و جاده تندرستی در دور دریاچه قرار گرفته است.

معماری ورزشگاه آزادی تهران

عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار و طراح ورزشگاه آزادی تهران بوده است، وزشگاه گونه ای طراحی شده است که تماشاچیان دید کامل داشته باشند و بیشترین دید تماشاچیان از مرکز زمین در شمال و جنوب ۱۳۶ متر و در شرق و غرب ۱۲۶ متر می باشد

مساحت استادیوم یکصد هزار نفری فوتبال 141000 مترمربع می باشد. در استادیوم آزادی تهران دید کاملی برای همه تماشاچیان وجود دارد و حداکثر دید تماشاچی 136 متر میباشد. زمین ورزشگاه آزادی تهران از چمن طبیعی پوشیده شده و در پیرامون زمین فوتبال پیست دو میدانی، جایگاه گزارشگران صدا و سیما و محل جایگاه خبرنگاران مشاهده می شود.

یکی از بزرگترین صفحه های نمایش جهان در بخش شمالی ورزشگاه آزادی تهران قرار گرفته است. در بخش غربی و در بالاترین سطح استادیوم آزادی نیز دستگاه های اعلان نتایج و اتاق صوت رویت می گردد. مدت زمان تخلیه استادیوم یکصد هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی 11 دقیقه می باشد. در بالای رامپ ها چهار برج نور قرار گرفته که سطح نور در زمین بازی را در حدود 1650 لوکس تأمین می نمایند.

در سطح های مختلفی از جایگاه تماشاچیان بلندگوهای متعددی تعبیه شده که نشان دهنده این است که سیستم صوتی ورزشگاه آزادی به صورت غیرمرکزی طراحی شده است. در سال 1381 هجری شمسی در سکو های طبقه اول ایزولاسیون به طور کامل انجام شد و رختکن های موجود بازسازی گشت.

در ورزشگاه آزادی تهران بازیهای دو تیم معروف پایتخت ، استقلال و پرسپلیس انجام میشود.

آدرس ورزشگاه آزادی تهران : تهران، کیلومتر 5 آزاد راه تهران کرج مجموعه ورزشی آزادی

عکسهای ورزشگاه آزادی تهران


     

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • سپیده

    من عاشق ورزشگاه آزادیم. حسرت رفتن و از نزدیک فوتبال دیدن به دلم مونده. امیدوارم منم یه روزی بتونم برم و از بازی های تیم محبوبم پرسپولیس رو از نزدیک ببینم. همچنین بازیهای تیم ملی. مرسی از عکسهای زیباتون. سلیقه تون محشره