باغ فین کاشان

24257 ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 17 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

عمارت باستانی باغ فین کاشان در سال 2011 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. تاريخچه باغ فين كاشان به دوره صفویه باز می گردد.

باغ فین کاشان کجاست؟

باغ فین کاشان یک باغ به تمام معنا ایرانی است که حمام فین کاشان هم در آن قرار دارد. این مکان جایی است که ناصرالدین شاه در سال 1852 میلادی صدرالعظم خویش، امیرکبیر را به قتل رسانید. مساحت باغ فین کاشان 23 هزار مترمربع می باشد و حیاط مرکزی با دیوار، بارو و برج های استوانه ای شکل احاطه شده است. قدمت باغ فین کاشان را به دوران حکوت آل بویه می دانند. در سال 1573 میلادی، زلزله مهیب باعث تخریب باغ شد. میراث فرهنگی، طراح فین کاشان را غیاث‌ الدین جمشید کاشانی دانسته در حالیکه منابع دانشگاهی آن را به شیخ بهائی نسبت دادند.

معماری باغ فین کاشان

شاه سلیمان صفوی پیرامون چشمه باغ فین کاشان، صفه ای را ساخت و نام  چشمه را به چشمه سلیمانیه تغییر نام داد. آب موجود در جوی ها، استخرها و حوض های باغ از این چشمه تأمین می شود. آبی که در حوض اصلی وجود دارد از چشمه های حوض جوش تأمین می شود. راسته های جوی ها درختان کاج و سرو مشاهده می شود و چشم انداز انتهایی آن باغ فین می باشد.

یکی دیگر از ورودی های آب چشمه به باغ فین کاشان از داخل حوض جوش می باشد که در ضلع جنوبی باغ واقع شده است. این حوض دارای یکصد و شصت حفره می باشد که 80 حفره کار ورود آب را از حوض جوش انجام می دهند. خروجی آب از حوض جوش به طرف حوض 12 فواره هدایت می شود. حوض جوش باغ فین کاشان از شاهکارهای سامانه انتقال آب در قدیم و از نظام مهندسی خاصی برخوردار است.

وجود عناصر پویای آب و درخت در کنار ابنیه ای که عناصر ثابت معماری هستند به این اثر تاریخی و فرهنگی هویتی زنده بخشیده است. باغ فین کاشان، در حال حاضر زنده و پابرجاست و روش ایجاد منظر فرهنگی را به خوبی معرفی می نماید.

در عمارت بالای سر در باغ دو طبقه فوقانی و تحتانی دیده می شود. طبقه تحتانی شامل هشتی ورودی، اتاق نگهبان و ورودی به باغ است. طبقه فوقانی بالاخانه ای بزرگ و زیباست که در آن درهای مشبک، ارسی و سقف ها با نقاشی های زیبا به چشم می خورد.

پس از اینکه به محوطه باغ فین کاشان وارد می شوید بنای عظیم کوشک صفوی تجلی می شود که این بنا از خشت و آجر ساخته شده و طراحی آن به صورت متقارن انجام گرفته است. بر روی کوشک صفوی عمارت بزرگ کلاه فرنگی قرار داشته که در اواخر دوره قاجار به دست سرکشانی تخریب گردید.

کوشک صفوی باغ فین کاشان برای تفریح شاهانه و خوشگذرانی در دو طبقه ساخته شده بود. این بنا به دلیل خطای دید در وسط باغ دیده می شود.

باغ فین کاشان یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی استان اصفهان می باشد که در تاریخ 15 آذر 1314 با شماره ثبت 238 به لیست آثار ملی کشور اضافه شد. شما می توانید در تور کاشان گردی از این جاذبه دیدنی دیدن کنید.

ادرس باغ فین کاشان در کیلومتر 8 شهر کاشان واقع شده است.

عکس باغ فین کاشان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید