clock-tower-5

میدان ساعت یزد

6446 ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه میدان ساعت یزد یا همان میدان وقت الساعت متعلق به دوره ی قاجاری است. این برج ساعت یکی از قدیمی ترین برج های ساعت ایران می باشد، به قدری که قدیمی ترین بنای ساعت شهری در ایران شناخته شده است.

 

میدان ساعت یزد یکی از قدیمی ترین برج های ایران و جهان است، با توجه به کتاب احوال و آثار نقاشان این میدان اولین میدان ساعت شهری جهان می باشد. میدان ساعت در محله قدیمی و با ارزش فهادان قرار گرفته است. در بدنه ی بنای برج ساعت می توان رد پای آثار دوران قاجاریه را مشاهده کرد، طاق و قوس ها، تزئینات آجری و کاشی کاری های منقوش به خطوط آیات و ... به وضوح قابل مشاهده می باشد.

آدرس برج ساعت یزد,برج ساعت یزد,تاریخچه میدان ساعت یزد

میدان وقت و ساعت یزد یکی از نمونه ترین آثار در شهر خشتی جهان می باشد که ارزش معماری آن را یکی از برجسته ترین آثار تاریخی این شهر کرده است. میدان وقت الساعت یزد به همراه حسینیه ای با همین نام در خیابان مسجد جامع واقع شده که در مجاورت چندین بنای تاریخی دیگر می باشد.

ساعت یزد,عکس برج ساعت یزد,معماری برج ساعت یزد

برج ساعت یزد دارای ساختمانی مکعب مستطیل است که در بالاترین قسمت آن ساعت نصب شده و کل بنا از آجرهای خشتی می باشد. این ساعت در سال 725 توسط ابوبکر ساعت ساز ماهر یزدی ساخته شد و آن در مدرسه رکنیه قدیم نصب گردید که امروزه به آن میدان وقت الساعت می گویند. یکی از دلایل پیدایش برج ساعت یزد، توجه ایرانیان در گذر زمان نسبت به کارهایشان است که بعدا به همین نام یعنی وقت الساعت نام گذاری شد.

میدان ساعت,میدان وقت الساعت یزد,میدان وقت و ساعت یزد

معماری برج ساعت یزد دارای قاعده ی خاصی است که در بناهای یزدی به وفور دیده می شود. میدان ساعت دارای مجموعه ای است که تشکیل شده از یک میدان با پلانی مربع شکل و حسینیه، آب انبار و ساباط قدیمی می باشد. در این میدان مراسم عزاداری و جشن برگذار می شود، این میدان در تاریخ 1378 با شماره 2656 به ثبت آثار ملی رسیده است.

آدرس برج ساعت یزد : استان یزد، محله فهادان یزد

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند