غار نیاسر کاشان

14059 ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت غار نیاسر کاشان به حدود 2 هزار سال پیش و دوره اشکانیان برمیگردد.

غار نیاسر کجاست؟

استان اصفهان یکی از تاریخی ترین استان های کشور می باشد و جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. شهرستان کاشان نیز به عنوان یکی از توابع این استان از این قاعده مستثنی نبوده و جاذب های زیادی همچون غار نیاسر کاشان که فاصله آن از مرکز شهر 37 کیلومتر می باشد را در خود جای داده است. غار نیاسر در کاشان با نام های غار ویس و غار تالار و غار رئیس نیاسر کاشان نیز شناخته می شود و برخلاف اکثر غارهای دنیا که در دسته بندی جاذبه های طبیعی هستند، این غار جزو جاذبه های تاریخی طبقه بندی می شود. دلیل تاریخی بودن این غار دست ساز بودن آن است و باستان شناسان معتقد هستند که این غار در 2 هزار سال پیش و دوره پارت ها (اشکانیان) ساخته شده است.

هدف اصلی از ساخت غار رئیس در نیاسر کاشان مشخص نیست ولی این احتمال میرود که این غار جهت برگزاری مراسم مذهبی میترائیسم ساخته شده باشد. دهانه این غار 5 متر طول و 5 متر عرض دارد و طول آن 950 متر و عمق آن چیزی حدود 60 متر می باشد. علاوه بر این قسمت های مختلف این غار توسط راهروهای پر پیچ و خمی به یکدیگر متصل می شوند. از دیگر ویژگی های بارز این غار می توان به دریچه های تهویه هوا آن اشاره کرد که به گونه ای کنده شده اند به طور طبیعی کار تهویه هوا را انجام میدهند و همچنین مسیرهای شیب دار غار نیاسر کاشان به گونه ای طراحی شده اند که جلو ورود باران و وقوع سیل در این غار را میگیرند.

در غار نیاسر کاشان آثار باستانی فراوانی از دوره های ساسانی، سلجوقی و ایلخانی کشف شده است. بهترین زمان برای رفتن به این غار، شش ماه اول سال می باشد و بازدید از آن حدود نیم ساعت زمان میبرد. علاوه بر این پیشنهاد می شود به دلیل شلوغ بودن این غار در روز های تعطیل، در اواسط هفته به بازدید از آن بپردازید.

آدرس غار نیاسر کاشان : استان اصفهان، 30 کیلومتری غرب شهرستان کاشان، روستای نیاسر

عکس های غار نیاسر کاشان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید