آسیاب دومن بندرعباس

11498 ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه آسیاب دومن بستک به صدها سال پیش برمی گردد و جهت تهیه آرد مورد استفاده قرار می گرفته است.

آسیاب دومن کجاست؟

استان هرمزگان از جمله استان های گردشگری کشور به حساب می آید که جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی را در خود جای داده است. از جمله جاذبه های تاریخی این استان می توان به آسیاب دومن بندرعباس اشاره کرد. این آسیاب در غرب استان هرمزگان و در شهرستان بستک واقع شده است و به همین جهت به آسیاب دومن بستک شهرت دارد. به طور کلی کاربرد آسیاب ها به قرن ها پیش برمی گردد و در گذشته از آنها برای خرد کردن گندم و سایر غلات به کمک فشار آب استفاده می شده است.

در آسیاب دومن هرمزگان، دو سنگ گرد و مسطح بر روی هم قرار گرفته اند و میله ای آهنی از سوراخ میان سنگ پایینی گذشته و سنگ بالایی نیز به کمک نیروی آب به حرکت درآمده و دانه ها را خرد کرده و آرد میسازد. معمولا آسیاب ها در بخش زیرین پل بند ساخته می شوند و مخزن های انرژی و شبکه های آب رسانی در دو سمت رودخانه و یا در صخره های طبیعی کنده می شوند. در گذشته علاوه بر این آسیاب، چند آسیاب دیگر نیز در این منطقه وجود داشته که برای تهیه آرد مورد نیاز مردم روستای بستک و روستاهای اطراف آن به کار می رفته اند.

با متروک شدن این آسیاب، گردش آب در آن از کنترل خارج شده و آب از نقاط مختلف صخره به صورت آبشارهای زیبایی که به آبشار آسیاب دومن شهرت دارند به پایین میریزد. این موضوع باعث شده است که در این منطقه منظره ای زیبا و چشم نواز به وجود بیاید که از جذابیت خاصی برخوردار است.

آسیاب دومن بستک از جمله جاذبه های تاریخی استان هرمزگان می باشد که در تاریخ 25 خرداد ماه سال 1381 به لیست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس آسیاب دومن : استان هرمزگان، شهرستان بستک‎، بخش کوخرد

عکس های آسیاب دومن بستک

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید