خانه ضیائیان شیراز

18864 ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه خانه ضیائیان شیراز مربوط به دوران قاجاریه می باشد، این اثر در تاریخ 1357 و با شماره ثبت 1603 به جمع آثار ملی ایران پیوسته است.

خانه ضیائیان شیراز یکی از باقی مانده ها از خانه های خاندان ضیائیان است. این خانه هنوز بعد از گذشت یک صده پابرجاست و شما می توانید در آن قدم بزنید و حس و حال آن روزگاران و خانه های قدیمی اش را به صورت کامل احساس کنید.

آدرس خانه ضیائیان را در محله های قدیم شیراز باید جست و جو کنید زیرا این خانه در بافت قدیم شهر، خیابان قاآنی که یکی از خیابان های قدیمی شهر شیراز واقع شده است.

خانه ضیائیان در شیراز یکی از خانه های قدیمی و باارزش می باشد که به سبک خانه های شیرازی ساخته شده است. خانه ضیائیان حدود 150 الی 170 سال عمر دارد و از آثار باقیمانده دوران قاجار می باشد. این خانه مشابه خانه های تاریخی شیراز بوده و عناصر و جزئیات آن نیز برگرفته از آنهاست.

خانه تاریخی ضیائیان شیراز از آن رو دارای اهمیت است که فارغ از ارزش بالای تاریخی آن، می توان گفت که این خانه به یکی از خاندان اصیل و قدیمی ایرانی بازمی گردد و همین نکته بسیار ارزشمند می باشد. گرچه که در معماری خانه ضیائیان خبری از اشرافی گری و تزئینات تجملاتی داخلی از جمله گچبری، آینه کاری و … نیست امّا با وجود کاشی کاری های زیبا می توان آن را در نوع خود بی نظیر دانست.

خانه ضیائیان شیراز به دلیل وجود رنگ های ناب، کاشی کاری های بی نظیر از چندین سال قبل به هنرسرای شیراز نامگذاری شده است و بازدید از آن را رایگان اعلام نمودند. این خانه در سال 1383 توسط شهرداری از مالک وقت خریداری شد و بعد از آن با همکاری اداره میراث فرهنگی-اجتماعی مورد مرمت قرار گرفت. بعد از مرمت در سال 1387 کارگاه هایی برای هنرهای سنتی در این هنرسرا برگذار گردید. ساعت بازدید خانه ضیائیان از 8:30 صبح الی 12 و 15 الی 19 می باشد.

سایر عکس های خانه ضیائیان شیراز را در ادامه مشاهده می کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید