روستای فیلبند مازندران

25615 2018/03/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای فیلبند کجاست؟

یکی از جاذبه های گردشگری مازندران روستای فیلبند است که لقب بام شرقی مازندران را یدک می کشد و در ارتفاعات منطقه بند پی غربی در جنوب آمل، واقع شده است. مسیر دسترسی به این روستا از جاده هراز بوده و برای رسیدن به آن باید از جاده هراز، 25 کیلومتری جنوب آمل، به سمت شرق رفته و پس از آن به سمت جاده فرعی سنگچال حرکت نمود. آنگاه با طی کردن جاده فرعی 18 کیلومتری، به سنگچال رسید و از آنجا تا فیلبند نیز حدود 5 کیلومتر راه را پیمود.

بی شک سفر به این روستای ییلاقی که دارای طبیعت بکر و بی نظیری می باشد، برای جلا دادن روح و لذت بردن از حضور در منطقه ای شگفت انگیز، لازم و ضروری است. شما می توانید از دیدن طبیعت بکر روستای مرتفع فیلبند در روزهایی که ابرها در آسمان متراکم باشند و مانند یک پهنه از اقیانوس در بالای سر و نیز زیر پایتان رژه می روند، لذت برده و به دنیایی از رویا و تخیل رهنمون شوید. اقیانوس ابر، نام این پدیده جوی می باشد.

انتهای اردیبهشت تا ابتدای مهر ماه زمان مناسب سفر به روستای فیلبند است. زیرا در این فصول، برف کوه های اطراف آب می شود و با جاری شدن جویبارها و رویش گیاهان، بار دیگر زندگی و شور و شوق، به این منطقه باز می گردد. به شما پیشنهاد می کنیم برای یکبار هم که شده در روزهای بارانی و برفی نیز سری به این روستا بزنید و از مناظر زیبای خدادادی آن لذت کافی را ببرید.

نکته جالب در مورد روستای فیلبند، قابل پیش بینی نبودن آب و هوای آن می باشد. شما در یک روز و در فاصله چند ساعت ممکن است شاهد همه پدیده های جوی اعم از ابر، مه، باران، برف، تگرگ، رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی و بدون لکه ابری باشید.

این منطقه به دلیل ماهیت کوهستانی خود دارای گیاهان دارویی خاصی می باشد و به همین دلیل در تمام فصول سال، افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند راهی این منطقه شده و بهره کافی را از این موهبت های خدادادی می برند. جدا از داروهای گیاهی، روستای فیلبند دارای چشمه ای کوچک به نام لار با املاح معدنی فراوان است که از آن برای درمان درد کلیه استفاده می کنند و دلیل آن نیز وجود فلوئور کافی در آب چشمه ذکر شده است.

وجود دو زیارتگاه و تکیه تاریخی به این روستا جنبه معنوی نیز بخشیده است. زیارتگاه امامزاده یحیی درون روستا واقع شده اما رفتن به زیارتگاه امامزاده قاسم نیاز به کوهپیمایی دارد. مشهورترین سوغات روستای فیلبند سیب زمینی های مرغوب آن می باشد. اگر قصد خرید صنایع دستی را نیز دارید باید به روستای سنگچال که قبل از روستای فیلبند می باشد، مراجعه نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید