موزه ملی ملک تهران

14714 ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از کتابخانه ها و موزه های معروف شهر تهران، کتابخانه و موزه ملی ملک است. این مجموعه در خیابان امام خمینی و در کنار ساختمان وزارت خارجه قرار گرفته است. تاریخچه موزه ی ملی ملک تهران به سال 1316 بر میگردد.

موزه ملی ملک کجاست؟

بنیانگذار موزه ی ملی ملک تهران شخصی بنام حسین آقا ملک بود که در سال 1323 هجری شمسی قطعه زمین بزرگی به منظور بنا نهادن کتابخانه و موزه وقف نمود. اما اینکار در زمان حیات ایشان اجرا نشد تا اینکه طراحی آن را آستان قدس رضوی در سال 1364 هجری شمسی بر عهده گرفت و ساخت آن حدود 11 سال به طول انجامید. در موزه ملی ملک در تهران، مجموعه آثار و اشیای متعددی مشاهده می شود.

مجموعه سکه که شامل سکه هایی از دوره لیدیه تا دوران پهلوی است. هم چنین سکه هایی از دوران یونان، جانشینان اسکندر، امپراطوری بیزانس، حاکمان اسلامی و پادشاهی عثمانی در موزه ملی ملک تهران قرار گرفته است. مجموعه سکه های موزه ملی ملک در حدود دو هزار عدد می باشد.

مجموعه آثار هنری موزه شامل تابلوهایی از کمال الملک، صنیع الملک، هادی خان تجویدی، لطفعلی صورتگر و نقاشان نه چندان مشهور اروپایی است. هم چنین گلدان هایی از فرانسه و مبلمانی از سوریه و هندوستان در معرض نمایش گذاشته شده است.

مجموعه هنر لاکی که شامل قلمدان های لاکی از دوره صفویه تا قاجار، قاب آیینه و سرچسبدان می باشد.

مجموعه تمبر که شامل هزاران تمبر از اولین تمبرهای منتشر شده در ایران و جهان تا به امروز است. از منحصر بفردترین تمبر موزه ملی ملک تهران می توان تمبر ویکتور امانوئل پادشاه ایتالیا را ذکر نمود.

مجموعه فرش موزه ملی ملک در تهران که شامل تخته های قالی و قالیچه از نقاط مختلف ایران است که توسط زبردست ترین بافندگان ایرانی در دو قرن اخیر بافته شده اند، می باشد.

مجموعه آثار خوشنویسی که شامل آثاری از بزرگترین خوشنویسان ایران و اسلام است و هم چنین مجموعه بانو ملک که شامل تابلوهای نقاشی، آثار لاکی، قلمدان، نسخه های خطی و سرقلیان می باشد که بانو عزت الملک این مجموعه را به موزه ملی ملک اهداء نمودند.

کتابخانه و موزه ملی ملک تهران به عنوان یکی از معتبرترین کتابخانه های ایران و احتمالا جهان محسوب می شود. بسیاری از محققین به منظور استفاده از نسخ منحصر بفرد موجود در کتابخانه ملک به آن مراجعه می نمایند. سیستم فعلی کتابخانه ملک به صورت قفسه باز در حال ارائه خدمات به مراجعین می باشد.

بخش‌ های مختلف موزه ملی ملک تهران

  • نمایشگاه دائمی سکه
  • کتابخانه‌ نسخ خطی
  • کارگاه‌ های آموزشی
  • تالار ویژه محققان و نشریات
  • موزه ملی ملک با اشیای تاریخی
  • نمایشگاه دائمی کتابت و نگارگری
  • نمایشگاه دائمی آثار لاکی
  • نمایشگاه دائمی خاندان غفاری و استاد کمال‌ الملک
  • نمایشگاه تک اثر
  • نمایشگاه دائمی آثار اهدایی بانو عزت‌ ملک

موزه ملی ملک تهران یکی از جاذبه های تاریخی تهران بزرگ می باشد که در تاریخ 16 آذر 1376 با شماره 1940 به لیست آثار کشور اضافه شد و نشاط آوران به شما پیشنهاد میکند در تور تهران گردی از این مکان بازدید کنید.

ادرس موزه ملی ملک تهران : خیابان امام خمینی، خیابان ملل متحد

عکسهای موزه ملی ملک

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید