تور کرج گردی

قبل از سفر به کرج حتما این مطلب را بخوانید 17820 ۱۳۹۶/۱۲/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.3]
تاریخچه: نام کرج از واژه کاوک به معنای میان تهی برگرفته شده است و این، از آن روی است که کرج میان دره واقع گردیده است. همچنین یکی دیگر از وجه تسمیه کرج از واژه کراج می باشد و با گذشته تاریخی آن که در تپه آتشگاه، کوه‌ های کلاک، قلعه دختر شهرستانک و قلعه اشتهارد در روزهای تابستان برای خبر رسانی و دیده‌ بانی آتش‌ افروزی می شده، ارتباط دارد.

در تورهای کرج گردی اول باید از پیشینه این شهر اطلاعات داشته باشیم. شهر کرج یکی از کلانشهرهای کشور و همچنین مرکز استان البرز و مرکز شهرستان کرج می باشد. کرج یکی از شهرهای کوهپایه‌ ای ایران می‌ باشد. شهر کرج بعد از پایتخت، بزرگ‌ ترین شهر مهاجرپذیر کشور است و با توجه به جوان‌ بودن آن نسبت به سایر شهرهای بزرگ کشور، به‌ عنوان یکی از کلان‌ شهرهای جدید کشور به‌ حساب می آید.

شهر کرج، از دوران قبل از تاریخ و باستان نیز سرزمینی پرجاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده‌ است. استعدادهای طبیعی و منابع آبی فراوان سلسله جبال البرز، همچنین خاک حاصلخیز دامنه‌ های استان البرز و دشت منتهی به آن برای اجتماعات بشری مناسب می باشد و دلیل آن آثار باستانی ارزشمندی است که در گوشه و کنار این جلگه وسیع و در حاشیه راههای ارتباطی کهن قابل مشاهده‌ است.

گفته های دیگر حاکیست که نام کرج از واژه کوه رج به معنی محلی که کوه‌ های ردیف شده دارد، میداند و مورد دیگری که به آن اشاره شده نام کرج را بدست آمده از واژه اکراج به معنای بانگ و فریاد میداند.

تور کرج,جاذبه های تاریخی کرج,جاذبه های توریستی کرج
اطلاعاتی درباره شهر کرج
جمعیت
1٬614٬626 نفر
مساحت
162 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
026

بهترین فصل سفر به کرج

شهر کرج با مرکزیت استان البرز با داشتن جاده‌ ی زیبای چالوس، سد امیرکبیر، کاخ مروارید و پیست دیزین، مقصد جذابی برای مسافران به‌ نظر می رسد و بهترین زمان برای تور کرج گردی و سفر به این نقطه از کشور عزیزمان فصل بهار می باشد.

جاذبه های گردشگری کرج

شهرستان کرج یکی از مهمترین جاده ها برای اهالی شهر پایتخت و کرج، که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر متصل میگردد. بعضی ها این جاده را یکی از زیباترین جاده های دنیا می نامند چون، این جاده در طول هر فصل شامل رنگهای زیبا و چشم نوازی در طبیعت می باشد. زیبایی های ناشناخته و بکر با طبیعتی حیرت انگیز، وجود رودخانه های آب شیرین البرز، مانند رودخانه کرج، شاهرود، کردان و چشمه سارهای بسیار زیبا، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوه های بلند، درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع، آب های معدنی با خواص درمانی، استان البرز با مرکزیت کرج را به یکی زیبا ترین استان های گردشگری کشور از لحاظ وجود پدیده های طبیعی تبدیل نموده است.

جاذبه های طبیعی کرج

گر شما می خواهید به سفر بروید و هنوز تصمیمی نگرفته اید، ما در ادامه می خواهیم شما را با نقط ای دیدنی از ایران با تورهای طبیعت گردی کرج همراه کنیم.

 • پارک های داخل شهری کرج : پارک جهان‌ نما کرج، پارک هامون کرج، باغ سیب مهرشهر، باغ‌ های محمدصادق فاتح، پارک چمران، پارک تندرستی، پارک ایران زمین، باغ خانواده، پارک تنیس و پارک هامون، باغ لاله گچسر، باغ فاتح کرج، باغ پرندگان کرج، باغ گلها و…
 • دریاچه های کرج : دریاچه سد امیرکبیر، دریاچه اوان و…
 • كوه ها و قله ها اطراف شهر کرج : قله ناز، قله کهار، قله پورا، قله گندم چال، قله پهنه سار، تپه‌ های امامزاده احمد و محمود، تپه مرد آباد ماهدشت، تپه (آق تپه) مهرشهر،  موشلان تپه و…
 • آبشار های طبیعی اطراف کرج : آبشار چاران، آبشار هفت‌ چشمه، آبشار نوجان، آبشار نشترود، آبشار کندور، آبشار اوچان، آبشار جوستان، آبشار اورازان ، آبشار کرکبود، آبشار آسکان، آبشار عسلک، آبشار پیچه آدران و…
 • منطقه حفاظت شده اطراف کرج : پارک جنگلی جهان نمای کرج
 • چشمه های دیدنی اطراف کرج : چشمه گله‌ گیله، چشمه وله، چشمه‌ شاهدشت، چشمه آب معدنی عسلک، چشمه آب معدنی لمبران، چشمه آب معدنی سرب جوستان و…
 • رودخانه کرج : رود کرج و…
 • روستاهای ییلاقی کرج : روستای کلوان البرز، روستای برغان کرج، روستای شهرستانک کرج و…

جاذبه های تاریخی کرج

تاریخ شهر کرج در دل تاریخ ری “رگا” و در دل تاریخ شهرهایی همچون قزوین و طالقان باید جستجو کرد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که کرج، همیشه سپر بلای شهر کهن و باستانیش ری و در چند صدسال اخیر تهران و شهر تاریخی و کهن قزوین بوده است. همانطور که هم اکنون بعد از هزاران سال هم به همین گونه است. اگر آثار و بنایی و نشانی به آن صورت که بعضی ها به دنبال ظاهر آن هستند بر جای نمانده است و امروزه آن آثار را تلی از خاک مشاهده می کنیم، به خاطر وقوع جنگ و عوامل طبیعی می باشد. دشمن به خاطر اینکه این سرزمین دروازه ورودی این شهرها بوده است، سعی در نابودی هرچه بیشتر آن داشته است.

شهرستان کرج دارای آثار تاریخی بسیاری می باشد که در تور کرج گردی به آن اشاره می کنیم. آبادانی و توسعه کرج در دوره قاجار و پس از آن صورت گرفته است. تپه‌ های مراد تپه و تپه مردآباد، آق تپه و قلعه‌ های باستانی تنگ گسیل و شهرستانک و آثار دوران اسلامی همچون برج میدانک مغولی، پل و کاروانسرای شاه‌ عباسی کرج، کاخ‌ های قاجاری و کاخ های رضا شاهی و محمدرضا شاهی نمونه هایی از تاریخ باستانی را در این شهر به نمایش می گذارد.

 • برج های اطراف کرج : برج کردان، برج میدانک، برج سنگی گچسر  و…
 • کاروانسراهای کرج : کاروانسرای کندوان، کاروانسرای شاه عباسی، کاروانسرای ینگه‌ امام و…
 • آرامگاه های کرج : امامزاده هارون، امامزاده طاهر، امامزاده رحمن و زید، امامزاده احمد و محمود، امامزاده جعفر، امامزاده حسن، امامزاده موسی، امامزاده‌ هادی-علی‌نقی و …
 • سد های اطراف کرج : سد امیرکبیر و…
 • مساجد کرج : مسجد هلجرد، مسجد جامع، اسفاران حسینیه قدیمی جوستان و…
 • غارهای اطراف کرج : غار یخ‌ مراد، غار برج، غار کله سنگ، غارهای هیو، غار لالون و…
 • مقبره های کرج : بقعه سید شرف الدین، بقعه بادمستان، تکیه ناوه و کش رود، بقعه خشت و گل، بقعه شاهزاده سلمان و…
 • موزه های کرج : موزه جانور شناسی، موزه مردم شناسی و آثار نسخ خطی، موزه تندیس فرهنگ و ضرب المثل ها ، موزه عجایب هفت گانه کرج و…
 • خانه و قلعه های تاریخی کرج : کاخ مروارید کرج، کاخ سلیمانیه، قلعه ارژنگ، قلعه کی‌ قباد، قلعه کیا، کاخ شهر ستانک، قلعه صمصام، قلعه وکیل، دختر قلعه و…
 • پل‌ های کرج : پل شاه‌ عباسی،  آهنین راه و پل سنگی، پل دختر، پل رودشور، پل کردان، پل چوبی و…
 • سایر جاذبه های دیدنی کرج : پیست اسکی دیزین، دهکده آبی پارس، بقایای آتشکده سنگی تخت رستم، حمام مصباح، حمام هلجرد، حمام حیدر آباد و…

مراکز خرید کرج

از مراکز خرید شهر کرج در تور کرج گردی میتوان به مرکز خرید مرکز خرید پروما کرج، گوهرشاد کرج، بازار بزرگ آزادی کرج، مرکز خرید آموت کرج، مرکز خرید طالقانی کرج، مرکز خرید ساویز کرج، مرکز خرید گوهران کرج، مرکز خرید زندگی کرج، مرکز خرید مهرشهر کرج، مرکز خرید پارسیان کرج، مرکز خرید برج یادمان کرج و مهمترین ها مرکز خرید گلستان کرج، مرکز خرید برج میلاد کرج، مرکز خرید ملاصدرا کرج، مرکز خرید چچلاس کرج، مرکز خرید مهستان کرج، بازار مبل کرج و البرز بل سنتر اشاره کرد.

هتل های کرج

برای اقامت در شهر کرج و تور یک روزه کرج گردی، اگه آشنا یا خویشاوندی ندارید، می توانید بسته به سلیقه و هزینه‌ ای که می خواهید انجام دهید در هتل‌ های این شهر که از کیفیت خوبی هم برخوردارند مستقر شوید.

 • هتل های چهار ستاره کرج : هتل مهمانسرای دیزین کرج
 • هتل های سه ستاره کرج : هتل پارسیان آزادی گچسر، هتل مرمر کرج، هتل گاجره و…
 • هتل های دو ستاره کرج : هتل امیرکبیر، هتل سامان و…

سوغات و صنایع دستی کرج

شهر کرج دارای صنایع دستی زیاد و متفاوتی می باشد. مهم ترین صنایع این شهر کوزه سازی و گلدان سازی است که در تمامی شهرهای استان البرز رونق دارند. از دیگر صنایع دستی شهر کرج در تور کرج گردی میتوان به گليم‌ بافی، منبت‌ كاری، مصنوعات چرمی، سفال‌گری، پيكرتراشی، سوزن‌ دوزی، ساخت سازهای سنتی، آهنگری هنری، شيشه دمی و سنگ‌ تراشی اشاره کرد.

انواع ترشی خانگی، عسل کوهستان، سرکه سیب محلی، عرقیات گیاهی از دیگر ره آوردهای این شهر می باشد.

نقشه شهر کرج

این شهرستان از شمال به استان مازندران، از جنوب به شهرستان شهریار و استان مرکزی، از غرب به شهرستان ساوجبلاغ و استان قزوین و از شرق به شهرستان تهران محدود است.

 

 

 

 

 

 

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید