مسجد جامع خرانق یزد

17212 ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مسجد جامع و حسینیه خرانق به دوران قاجار بر میگردد.

شهر یزد که به شهر بادگیرها مشهور است و از گذشته تا به امروز مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی قرار گرفته است. طبیعت کویری، آب در بناهای کم نظیر، و معماری منحصر به فرد از جمله ویژگی های یزد است که گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

این شهر در سال 2017 به عنوان یکی از اولین شهرهای خشتی در دنیا شناخته شد و در سازمان یونسکو به ثبت رسید. یزد یکی از با اصالت ترین شهرهای ایران از لحاظ معماری است که مهم ترین قسمت های تاریخی آن شامل: خانه های سنتی، سیستم قنات، حمام ها، مساجد، باغ دولت و معبد زرتشتیان می شود.

مسجد جامع خرانق کجاست؟

مسجد جامع خرانق در شهرستان اردکان که یکی از توابع استاد یزد می باشد، در فاصله ای برابر 50 کیلومتر از این شهرستان و 85 کیلومتر از استان یزد به سمت جاده اردکان-طبس واقع شده است. این مسجد میان قلعه ای قدیمی قرار گرفته است.

عکس مسجد جامع خرانق

در ضلع شمالی این بنای تاریخی، یک منارجنبان وجود دارد که متعلق به دوره حکومت سلجوقیان است و بر اساس تحقیقات و نظرات باستان شناسی مشخص شده است که، قدمت آن از قدمت مسجد هم طولانی تر است. این مسجد متشکل از چندین قسمت است که مهم ترین آن ها شامل: محراب، گرم خانه، حسینیه و منبر می باشد.

از دیگر قسمت های جالب مسجد جامع خرانق می توانیم به نیم طبقه ای که در دو طرف محراب تعبیه شده و فضای بازی که از آن در فصل های گرم سال مخصوصا تابستان استفاده می کردند اشاره کنیم.

به طور کلی مهم ترین قسمت این بنای قدیمی، همان مناره معروف و پر قدمت است که به دلیل منحصر به فرد بودنش از گذشته تا به امروز مورد توجه اکثر گردشگران قرار گرفته است. معماری این مناره به گونه ای است که می شود آن را به آسانی حرکت داد.

مسجد جامع خرانق یکی از جاذبه های تاریخی یزد می باشد که در تاریخ 18 آبان سال 1378 با شماره ثبت 2440 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و شما می توانید در تور یزد گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس مسجد جامع خرانق: 50کیلو متری یزد، 85 کیلومتری شهرستان اردکان، به سمت جاده اردکان-طبس

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید