پارک وکیل آباد مشهد

25090 ۱۳۹۴/۰۷/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 24 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک جنگلی وکیل آباد مشهد به علت قدمت و قرار گرفتن در دره ای با صفا و هوای مطبوع از قدیم مورد توجه ساکنین شهر و مسافران بوده است. این پارک را که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد می شناختند درسال 1348 هجری شمسی توسط مالک آن، آقای حسین ملک، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری مشهد واگذار شد.

پارک وکیل آباد مشهد کجاست؟

پارک وکیل آباد مشهد نزدیکترین ییلاق عمومی مشهد است که در هشت کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد و بلوار عریض و بسیار زیبای وکیل آباد، میدان آزادی را به روستا و پارک جنگلی وکیل آباد متصل می نماید. مساحت پارک جنگلی وکیل آباد بیش از 70 هکتار و دارای رودخانه فصلی است.

پارک جنگلی وکیل آباد از تفریحگاه‌ های قدیمی و زیبای مشهد است که در جنوب غربی مشهد و انتهای بلوار وکیل آباد قرار دارد و در تور مشهد گردی می توانید به این مکان هم سری بزنید. در روزهای تعطیل و ایام خاص مناسبتی این پارک بشدت شلوغ می شود و شهروندان و … برای گذراندن اوقات فراغت به این مکان می آیند.

پارک وکیل آباد مشهد دارای یک باغ طبیعی و پر از درختان نار و کاج و درختان کهنسال و رودخانه فصلی می باشد که آب آن از راه چشمه وکیل آباد که سرچشمه آن بند گلستان است، تأمین می‌ شود. قبل از آنکه پل مهندس پرتوی روی رودخانه ایجاد گردد جاده ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه عبور می کرد که جاده ای باریک و درختانی تنومند و سر به فلک کشیده دارد.

پارک وکیل آباد مشهد که 259659 متر مربع مساحت دارد با آب چشمه آبیاری می‌ شود. شهرداری با احداث خیابان و جدول بندی و کف سازی معابر و ایجاد آب نما و برق کشی و اقامتگاه‌ های موقت و وسایل بازی کودکان و کافه رستوران بر جاذبه‌ های این پارک افزوده است. کنار پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد قرار دارد که دارای حیوانات گوشتخوار، علف خوار، آبزی، خزنده و پرندگان مختلف است.

کوهستان پارک شادی در دامنه تپه‌ های شمال و غرب باغ وکیل آباد واقع شده و حدود 18 هکتار وسعت دارد. این پارک دارای امکانات تفریحی، شهربازی، اورژانس، بانک، فوریت‌ های پلیسی، غرفه‌ های فروش مواد خوراکی و پارکینگ می‌ باشد.

در آبان ماه سال 1392 با مصالح طبیعی این پارک بازسازی شد. در مطالعات اولیه مشخص شد سنگ بستر پارک جنگلی وکیل آباد از سنگ خارا یا گرانیت ساخته شده است و ضمن زیبایی، استحکام و مقاومت بالایی دارد. در کف سازی، پله‌ ها و نماکاری‌ های پارک از همین سنگ استفاده شد. یک چشمه قدیمی و فعال با سه دهانه در پارک وجود داشت که بازسازی و ترمیم گردید و از برداشت غیر قانونی آب از آن جلوگیری شد.

ایمن سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخر ها، بدنه سازی و دیوار حائل، احداث پل، کف سازی و پیاده رو سازی، پله ‌های متعدد، ساخت 60 سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه شناسی تنها بخشی از فعالیت هایی است که در سال‌ های قبل در پارک جنگلی وکیل آباد انجام شده است.

همچنین ساخت مجموعه ورزشی بانوان، سالن پذیرایی، فرهنگسرا، قطار برقی تفریحی، طرح جمع آوری فاضلاب و ایجاد سکو‌های اسکان، فازهای بعدی این پروژه است که شهرداری در نظر دارد برای رفاه حال مردم در پارک جنگلی وکیل آباد اجرا کند. این پارک با اتمام طرح‌ های دردست اجرای شهرداری، در آینده بیش از پیش توسعه خواهد یافت. علاوه بر شهروندان مشهدی بیشتر زائرین حرم امام رضا (ع) از این منطقه دیدن می کنند و ساعات و ایامی را در آنجا اطراق می‌ نمایند.

عکس های پارک وکیل آباد مشهد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید