خانه صابر

خانه صابر شیراز

16352 2022/06/28
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]

و اما خانه صابر. اگر بار سفرتان را بسته اید و عازم شیراز هستید پیشنهاد می کنیم سری به محله سر باغ، بن بست کدخدا، پلاک 62 هم بزنید. خانه تاریخی صابر شیراز فاصله چندانی تا حرم حضرت احمد ابن موسی (معروف به شاهچراغ) ندارد. این چند خط را با نشاط آوران همراه شوید تا مبادا دست خالی از شیراز برگردید. شیراز پر است از جاهای دیدنی و اماکن تفریحی از جنس معماری اصیل ایرانی و اسلامی.

خانه هایی که ایوان دارند و یک حوض آب فیروزه ای وسط حیاط آن نشسته است. در جای جای شهر عارف پرور شیراز می توانید این خانه ها را ببینید. هر کدام از این خانه های قدیمی، یک منبع آرامش است برای افرادی که از شلوغی شهر و دیدن آپارتمان های سیمانی خسته شده اند و دلشان چند ساعتی نفس عمیق می خواهد.

خانه صابر کجاست؟ صابر کیست؟

خانه صابر شیراز یکی از زیباترین و اصیل ترین خانه های شیراز است که قدمتی بالا دارد. منابع تاریخی می گویند خانه صابری شیراز در اواخر دوره زندیه ساخته شده است. این خانه یکی از منازل اعیانی در شیراز در آن دوران بوده است. یکی طراحی 100 درصد متقارن و بی نظیر که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. صاحب این خانه یکی از تاجران معروف اهل فارس به نام حسن علی صابر سنگری بوده است. برای همین خانه او در میان مردم شیراز بیشتر به خانه صابر شناخته می شده است.

خانه تاریخی صابر

تغییر کاربری خانه صابر در زمان احمدی نژاد

خانه تاریخی صابر در سال 1382 هجری شمسی و در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی در فهرست میراث ملی و آثار فرهنگی ثبت شد. تقریبا تا سال 1384 این خانه، به عنوان یک منزل مسکونی مورد بهره برداری ساکنان بود. اما پس از مرمت کاری این ساختمان در سال 1384 و در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تبدیل به موزه شد.

تعادل درونگرایی و برونگرایی در معماری خانه صابر شیراز

ساختمان خانه تاریخی صابر در واقع یک ساختمان دو طبقه است. این خانه نیز مانند تمام خانه های قدیمی دارای دو بخش بیرونی و اندرونی است. بیرونی محل نشیمن آقایان یا مهمانان بوده و اندرونی متعلق به اهل و عیال صاحب خانه بوده است. از حیث معماری درونگرا و برونگرا، این ساختمان هم از بیرون نمای زیبایی دارد و هم از داخل. معماری داخلی این خانه بیشتر از گچبری و مقعرکاری روی چوب و سنگ و گچ بهره برده است.

به نظر، مهم ترین فاکتوری که به این ساختمان شکوه و عظمت زیادی داده، ایوان خانه صابری شیراز است. ایوانی که با ستون های رفیع و بلندش از لحاظ جذابیت های بصری، در سطوح بالایی قرار دارد و بازدیدکننده را مبهوت معماری اصیل این ساختمان می کند. روی دیوارها و طاقه های ایوان کاشی کاری شده و اغلب طرح های کاشی ها را گل و مرغ و نگاره هایی از شاهان و سربازان قجری تشکیل می دهد.

خانه تاریخی صابر در شیراز

اینجا همه چیز کاملا قرینه است!

خانه صابری شیراز به دلیل معماری و فضای اصیلی که دارد، چند صباحی است که تبدیل به موزه هنر شیراز شده و آثار هنری و صنایع دستی این شهر در اندرونی این خانه به معرض عموم گذاشته شده است. حمایت های سازمان میراث فرهنگی از خانه تاریخی صابر موجب شده این بنا به یکی از جاهای دیدنی شیراز تبدیل شود و یکی از نقاط مهم صنعت گردشگری استان فارس محسوب شود.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید