غار شفق شیراز

17644 2017/12/02
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار شفق که دهانه کوهی در جهرم می باشد در سال 1340 توسط کوهنوردان کشف شده است.

غار شفق جهرم از توابع این شهرستان و یک غار آهکی و طبقاتی است که دارای زیست جانوری خاص خود می باشد؛ در گویش محلی شوفاق نام دارد که به معنای خفاش است.

حرکت در مسیر غار شفق جهرم نیاز به گروه حرفه ای و راه بلدانی دارد که مسیر را برای سایرین مشخص کنند. کوهنوردی باید به صورت کاملا دقیق و با تجهیزات کامل صورت بگیرد تا به دهانه های غار برسید. پس از رسیدن به ابتدای دهانه غار، دو دهانه را بر روی یکدیگر مشاهده می کنید. حرکت از سمت بالا و یا پایین شما را به یک مقصد می رساند.

غار شفق استان فارس دارای زیست جانوری به خصوصی است، در این غار جانورانی کمیاب و بسیار کوچک یافت می شوند که از جمله این جانوران خفاش ها هستند. خفاش های این غار به علّت تعداد زیاد و لانه های متعددشان بسیار معروف هستند.

غار جهرم دارای استالاگمیت ها و استالاکتیت های فراوان، چاه های متعدد و آب بسیار زیادی است. رطوبت غار 50 درصدی می باشد و داخل غار نیز بسیار سرد است.

رطوبت غار شفق در شیراز بسیار زیاد است و سنگ های آن غنی نیستند، این غار از جمله غارهای آهکی محسوب می شود. غار آهکی شفق جهرم تا به امروز گردشگران و کوهنوردان زیادی را جذب خود کرده است چرا که زیست جانوری غار برای عده ای بسیار جالب و هیجان انگیز است.

اگر بخواهیم از دیدنی های غار شفق جهرم بیشتر بگوییم باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • این غار از غارهای تونلی و طبقاتی است.
  • جزو بزرگترین غارهای ایران به حساب می آید.
  • غار با سه دهانه است.
  • غار آهکی و با رطوبت بالا بدون مواد غنی می باشد.
  • دارای تالاری به ابعاد 50 در 40 می باشد و مسیر تالار به دو راه ختم می گردد.
  • سفالینه های پیدا شده حاکی از وجود زندگی در این غار است.

دهانه اصلی غار در ارتفاع 200 متری از سطح زمین قرار گرفته، دهانه ورودی غار به طول هشت متر ارتفاع دارد که در دو قسمت به صورت دو طبقه است. 

برای پیدا کردن سریعتر آدرس غار شفق جهرم به خاطر داشته باشید که این غار در 75 کیلومتری جهرم و روبروی روستای شهرستانک قرار دارد.

در ادامه سایر عکس های غار شفق جهرم که شامل زیست جانوری غار می شود را مشاهده می کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید