برج ساعت تبریز

27352 ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در میدان شهرداری تبریز بنای تاریخی ساختمان ساعت یا برج ساعت قرار گرفته است. تاریخچه برج ساعت تبریز به سال 1314 ه.ش بر می گردد که به دستور حاج ارفع الملک ساخته شده است، در نظارت و طراحی این مجموعه از مهندسان آلمانی بهره گرفته اند.

برج ساعت تبریز کجاست؟

یکی از بناهای دیدنی و مستحکم شهر تبریز کاخ شهرداری تبریز می باشد. شهرداری تبریز در اوایل تأسیس با نام بلدیه شناخته می شد و نخستین شهردار آن یکی از دانش آموختگان دانشگاه سین سیر فرانسه به نام قاسم خان امیر بود.

طراحی کاخ شهرداری تبریز به گونه ای است که اگر از بالا به آن نگاه بیندازید به شکل عقاب در حال پرواز دیده می شود. بنای کاخ به عنوان اولین حوزه شهرداری ایران در تبریز آغاز به کار کرد و اولین موزه شهرداری کشور در این مکان راه اندازی شد.

درباره ی برج ساعت تبریز

معروفیت بیشتر کاخ شهرداری تبریز به دلیل وجود برج ساعت چهار صفحه ای “برج ساعت تبریز” می باشد که دارای ارتفاع 30.5 متر است. ساعت برج هر 15 دقیقه یک بار با طنین موزون زنگ هایش نواخته می شود و گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می رساند. نمای بیرونی برج ساعت تبریز از سنگ است و این برج از نمونه بناهای کشور آلمان مربوط به قبل از جنگ جهانی دوم پیروی می کند.

کاخ موزه شهرداری تبریز که در بخش جنوبی ساختمان قرار گرفته شامل یک فضای بزرگ و زیبا است که در  آن به صورت هنرمندانه گل کاری و درخت کاری صورت پذیرفته است. اولین تاکسی و اولین ماشین آتشنشانی تبریز نیز در این فضا به چشم می خورد.

در بخش حیاط داخلی کاخ شهرداری تبریز، باغ باصفا و زیبایی وجود دارد که منظره دل انگیزی را ایجاد نموده است. این بنای تاریخی تا چند سال پیش  برای امورات کارهای شهرداری انجام می شد اما اکنون این بنا به موزه تبدیل گشته است.

در میدان مقابل برج ساعت شهرداری تبریز دستگاه پمپ آب دستی آتش نشانی و زنگ آلمانی قدیمی مربوط به برج ساعت قرار گرفته و هم چنین در ایام نوروز سفره هفت سین موزه، در میدان قرار داده می شود. این میدان به نام های میدان شهرداری و میدان ساعت نیز معروف است. این میدان تا سال 1324 ه.ش چهارراه بوده است، در زمان حکومت سید جعفر پیشه وری میدان ساعت ساخته شد و در آن مجسمه سنگی نیم تنه باقر خان سالار ملی قرار گرفت. در زمان حکومت رضا شاه تندیس رضاشاه را در آن نصب کردند و پس از انقلاب اسلامی نیز آن تندیس برداشته شد.

تالارهای موزه شهرداری تبریز شامل تالار دوربین های قدیمی، تالار چاپ و نشر، تالار فرش، تالار دفاع مقدس، تالار خوشنویسی، تالار هنرهای معاصر، تالار حکمت و چندین تالار  دیگر می باشد.

در این موزه فرش هایی وجود داشته که غیر قابل قیمت گذاری بوده و برای شناساندن فرهنگ غنی آذربایجان شرقی به نمایش درآمده است.

مساحت برج ساعت تبریز 9600 مترمربع و زیربنای آن 6500 مترمربع می باشد که در طی سال های 1314 الی 1320 در 3 طبقه احداث گردیده است. عمارت شهرداری تبریز جزو نخستین عمارت های ایران بوده است. پلان ساختمان شهرداری تبریز به صورت یو شکل بوده و مصالح بکار رفته در بنا ترکیبی از سنگ های تراشیده و آجر گری می باشد.

در سفر به تبریز گردشگران زیادی از این بنای تاریخی دیدن می کنند، به علّت استقبال زیاد مردم از این بنا نورپردازی شب برای ساختمان کاخ صورت پذیرفت که موجب زیبایی دوچندان آن گردیده است.

آدرس برج ساعت تبریز : تقاطع خیابان‌های ارتش جنوبی و امام خمینی

عکسهای برج ساعت تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید