قلعه ضحاک هشترود

10986 2019/01/13
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قلعه ضحاک هشترود به صدها سال پیش و پیش از دوره اشکانیان برمی گردد.

قلعه ضحاک کجاست؟

کشورمان ایران از جمله کهن ترین کشورهای جهان می باشد و به واسطه همین قدمت، تغییر تحولات تاریخی فراوانی را پشت سر گذاشته است و یکی از ازشمندترین میراث این تحولات تاریخی، بناهای به جا مانده از آن می باشد. این بناها باعث شده اند یاد اتفاقات تاریخی ایران زنده و ماندگار بمانند. از جمله این بناهای تاریخی می توان به قلعه ها اشاره کرد که تعداد آنها کم نبوده و در سرتاسر کشور نیز می توان آنها را جست و جو کرد. برخی از این قلعه ها در مناطق کوهستانی، برخی در شهرها و برخی در روستاها واقع شده اند. قلعه ضحاک هشترود از جمله قلعه های ارزشمند کشور می باشد که در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.

قلعه ی ضحاک هشترود پیش از دوره اشکانیان بنا شده است و در طول تاریخ از جمله قلعه های مهم کشور به حساب می آمده است. این قلعه در منطقه ای کوهستانی ساخته شده است و به عنوان دژی نظامی به کار می رفته است. این بنا توسط مردم محلی نارین قالا نیز نامیده می شود که در بخش جنوبی هشترود قرار دارد. البته لازم به ذکر است که در مورد کارکرد این قلعه اطلاعاتی دقیقی در دسترس نیست و عده ای بر این باورند که از آن استفاده نظامی میشده است و عده ای دیگر بر این باورند که کارکرد آن همچون سایر قلعه های کشور بوده است.

اگر بخواهیم به برسی پلان و معماری قلعه ضحاک هشترود بپردازیم باید بگوییم که این قلعه 10 کیلومتر طول و 2 کیلومتر عرض دارد و بخش های مختلفی را همچون آب‌انبار، آسیاب، سالن شورا و … در خود جای داده است. همچنین طبق کاوش های اخیری که در این قلعه انجام شده است تالارهایی با نقش و نگارهای قدیمی در آن کشف شده است.

قلعه ضحاک در هشترود از جمله جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی می باشد که در تاریخ 27 اسفند ماه 1386 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. شما می توانید در تور تبریز گردی از قلعه ضحاک تبریز بازدید به عمل آورید.

آدرس قلعه ضحاک هشترود : 20 کیلومتری جنوب شرقی هشترود، شرق ایستگاه راه آهن

عکس های قلعه ضحاک هشترود

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید