روستای اسکارد ساری

15523 2016/06/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در مورد تاریخچه روستای اسکارد اطلاعات زیادی در دسترس نیست.

روستای اسکارد کجاست؟

روستای اسکارد ساری، یکی از روستاهای استان مازندران است که در جنوب این شهر و در دهستان چهاردانگه قرار دارد. براساس سرشماری که در سال 1385 هجری شمسی صورت گرفته جمعیت اهالی روستا 20 خانوار ذکر شده است.

عکس روستای اسکارد

در روستای اسکارد ساری فقط یک مسجد وجود دارد که نام آن مسجد موسی بن جعفر علیه السلام است و هم اکنون این مسجد وقف حاج علی اصغر خاوه شده است. هم چنین در روستا حسینه ای با داشتن زی بنای بیش از 300 متر در دو طبقه ایجاد شده که دارای امکانات آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و وضو خانه می باشد.

از ویژگی ها و عواملی که در تشکیل روستای اسکارد مازندران موثر بوده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- وجود جنگلی انبوه برای تهیه سوخت و زیستگاهی مناسب جهت چرای دام
2- کوهستانی بودن منطقه روستا به منظور امنیت و تهاجم در گذشته
3- داشتن آب کافی
4- با توجه به اقلیم خاص منطقه، حاصلخیزی زمین و سرسبزی روستا را به دنبال داشت.

محله های روستای اسکارد در ساری به دلیل قیاس محلات نسبت به هم و توپوگرافی محلات به سه بخش بالامحله، میان محله و پایین محله تقسیم شده اند.

عناوینی از بخش های محل عبارتند از : دلو پیش، محل پشت،کور پشت، انجیلی کاج، حاجی باغ، تکیه سرپیش و حمام می باشد که در میان اهالی محل رایج است.

سلسله مراتبی که برای نام روستا ذکر شده اینست که با توجه به موقعیت مکانی و جغرافیایی محل که در مسیر اصلی جاده سمنان به ساری واقع شده و آب کافی و مناسب آشامیدن وجود داشت و هم چنین در گذشته ها امکانات اولیه مردم برای رفت و آمد، تجارت و تهیه مواد غذایی با اسب و قاطر و امثال آن ها صورت می پذیرفت این مکان در بین مسافرین و رهگذران به عنوان استراحتگاه مطرح و کم کم با گذشت زمان بر اثر فرسایش کلمات به ایستگاه و در نهایت به اسکارد تغییر نام و شهرت یافت.

روستای اسکارد یکی از جاذبه های تاریخی و طبیعی استان مازندران می باشد که شما می توانید در تور ساری گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس روستای اسکارد : مازندران، شهر ساری، مابین جاده ساری و سمنان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید