کاروانسرای شلیل شهرکرد

13730 ۱۳۹۶/۰۷/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت کاروانساری شلیل به دوران هخامنشیان بازمی گردد.

کاروانسرای شلیل یکی از آثار به جا مانده از دوران هخامنشیان است که در نزدیکی مرز استان های چهارمحال و بختیاری و خوزستان قرار دارد. این کاروانسرا یکی از استراحت گاه های موجود در جاده دزپارت می باشد.

جاده دزپارت یکی از کهن ترین جاده های ایران است که داستان های بسیاری را در خود نهفته است. این جاده تاریخی به وسیله دیواره های صخره ای محافظت می شود و کف آن سنگ فرش شده است. جاده دزپارت در دوران هخامنشیان ساخته شده و پل ارتباطی فلات مرکزی ایران با قسمت های جنوبی کشور می باشد.

این جاده در ادوار مختلف با نام های متفاوتی از جمله جاده ابریشم کوچک، بختیاری، لینچ، اتابکی، سلطانی، پلکانی و نردبانی شناخته می شده است. این پل به صورت پلکانی ساخته شده و از مسیرهای صعب العبوری می گذرد که نشان از هنر و دقت سازندگان آن دارد. این جاده از دره ها و تنگه های زیادی در مناطق کوهستانی عبور می کند که سنگلاخی و برف گیر هستند، با این حال به خاطر کیفیت ساختش همواره از آن استفاده می کرده اند.

در نزدیکی کاروانسرای تاریخی شلیل پل مروارید و پل شلیل ساخته شده است. این کاروانسرا در دوره رضاخان بازسازی شد و به عنوان پاسگاه انتظامی مورد استفاده قرار گرفت. کاروانسرای شلیل در دوران مختلف کاربردهای متفاوتی داشته است، اما وظیفه اصلی آن علاوه بر پذیرایی از کاروان هایی که در این مسیر عبور و مرور می کرده اند، برقراری امنیت و راهنمایی آنها در این مسیر پر پیچ و خم نیز بوده است.

کاروانسرای شلیل چهارمحال و بختیاری بر روی بلندی هایی واقع شده است که بر دریاچه سد کارون 4 اشراف کامل دارد. به همین دلیل این منطقه علاوه بر جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی نیز دارد که در صورت توجه کافی به آن می تواند به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل شود.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند حتماً از این کاروانسرای تاریخی که از جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری است بازدید کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید