مهمانسرای عباسی اصفهان

12666 2018/12/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مهمانسرای عباسی اصفهان مربوط به دوران صفوی می باشد.

مهمانسرای عباسی کجاست؟

کشورمان ایران به واسطه قدمت کهنی که دارد، سرشار از جاذبه های گردشگری می باشد که هر یک در نوع خود باعث جذب توریست به ایران شده اند. در این میان شهر اصفهان همچون نگینی در دل کشور بخش عمده ای از جاذبه های گردشگری را در خود جای داده است و از همین حیث از جمله توریستی ترین شهرهای ایران به حساب می آید. مهمانسرای عباسی اصفهان به عنوان یکی از مطرح ترین بناهای موجود در شهر اصفهان می باشد که که علاوه بر کاربرد آن به عنوان هتل یا مهمانسرا، به عنوان یک جاذبه تاریخی در این شهر خودنمایی می کند.

پلان مهمانسرای عباسی اصفهان

هتل عباسی در اصفهان دستور شاه سلطان حسین صفوی بنا گردید و وی این بنارا به مادر خود هدیه کرد و نام آن را کاروانسرای مادر شاه نامید. این مجموعه شامل کاروانسرا، مدرسه و بازار بوده است. هدف اصلی از ساخت کاروانسرا و بازار در این مجموعه تامین معاش دانشجویان بوده است. عملیات ساخت مدرسه در سال 1112 هجری قمری آغاز شد و در سال 1128 به پایان رسید. بازار در بخش شمالی مدرسه واقع شده است و حجره هایی در دو طبقه را شامل می شود. در گذشته این بازار با نام بازارچه بلند شهرت داشت که امروزه از آن با نام بازار هنر یاد می شود.

یکی از مهم ترین بخش های هتل عباسی اصفهان، کاروانسرای آن بوده است. این کاروانسرا فقط به عنوان محلی جهت بارگیری کاروان‌ها مورد استفاده قرار نمی گرفته است و جهت انجام فعالیت های بازرگانی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

از جمله بخش های این کاروانسرا می توان به حیاط مرکزی که اتاق های دو طبقه اطراف آن را پوشانده اند، ایوان ها و … اشاره کرد. علاوه بر این در طراحی معماری هتل عباسی اصفهان، نقش ها و طراحی های با ارزشی به کار رفته است که چشمان هر گردشگری را به خود خیره می کند.

این بنا در حمله افغان ها به شدت آسیب دید و پس از مدتی متروکه شد که پس از مدتی توسط شاهزاده سفاک قاجار مورد بازسازی قرار گرفت. در سال 1336 آندره گدار به شرکت سهامی بیمه ایران، پیشنهاد تبدیل این کاروانسرا را به مهمانسرای شاه عباس اصفهان داد و از همین رو این پروژه آغاز گردید و از نابودی این بنای ارزشمند جلوگیری شد.

در حال حاضر این مهمانسرا دارای 224 اتاق و 4 رستوران می باشد و به عنوان قدیمی ترین هتل موزه جهان شناخته می شود.

مهمانسرای عباسی اصفهان از جمله ارزشمندترین بناها و از جاذبه های تاریخی اصفهان به حساب می آید که شما می توانید در تور اصفهان گردی از آن بازدید به عمل آورید.

آدرس هتل عباسی اصفهان : چهارباغ عباسی، خیابان آمادگاه

عکس های هتل عباسی اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید