موزه رئیسعلی دلواری بوشهر

10925 2019/02/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه بنای موزه رئیسعلی دلواری در بوشهر به سال 1373 برمیگردد.

موزه رئیسعلی دلواری کجاست؟

در شهر دلوار حومه شهرستان تنگستان موزه رئیسعلی دلواری واقع شده است. در گذشته این بنا مکانی بود که رئیسعلی دلواری در آن زندگی می کرده است، این موزه در ۴۵ کیلومتری شهر بوشهر ساخته شده است.

رئیسعلی دلواری در سال ۱۲۶۱ هجری شمسی و در شهر دلوار که در نزدیکی تنگستان قرار دارد به دنیا آمده است. او جزو نخستین کسانی بود که در سن کم اقدام به شورش علیه حکومت نظامی کرد. با مشارکت دیگر شورشین توانستند بوشهر را از اشغال حکومت دیکتاتوری شاه قاجار آزاد کنند.

شورای عالی انقلاب از سال 89 ، روز 12 شهریور را به مناسبت سالگرد فوت رئیسعلی دلواری به اسم (روز مقابله با سلطه جویی انگلیس) نام گذاری کرده است.
داخل موزه سنبل های قدیمی مثل: طرز لباس پوشیدن، قسمتی از اعتقادات، تفنگ ها و… به چشم می خورد که درون حجره های تودرتو می توان آنها را مشاهده کرد. به دلیل سوراخ سوراخ بودن شیشه پنجره ها محیط داخل موزه بسیار جذاب و متناسب برای عکاسی شده است.

موزه رئیسعلی دلواری در تصرف دولت قرار دارد و نمای فعلی آن از سال ۱۳۷۸ تا به حال به این صورت است اگرچه در این سال ها مرمت و اصلاح شده است. تجهیزات دیگر موزه، راهنما، غذاخوری و توقفگاه است. برای دسترسی به موزه و ساحل تماشایی شهر دلوار باید طبق این نشانی جلو بروید: استان بوشهر، شهرستان تنگستان، قسمت دلوار، موزه رئیسعلی دلواری.

از نشانه های خوب زمان قاجاریه می توان خانه رئیسعلی دلواری در بوشهر را نام برد که بجاماندگان رئیسعلی دلواری آن را به میراث فرهنگی پیشکش کرده اند. اساس این خانه ساده است و زینتهای آن حاوی کمی گچبری است. پیش از مجموعه واقعی، محوطه رستوران و دارای سقف قرار دارد. پس از این غذاخوری، ورودی ساختمان را با دو در از جنس چوب مشاهده می کنید.

در موزه رئیسعلی دلواری، نشانه های مربوط به ایستادگی مردم استان بوشهر مقابل حمله کنندگان انگلیسی در جنگ جهانی اول وجود دارد.

آدرس موزه رئیسعلی دلواری در بوشهر : شهرستان تنگستان، بخش دلوار ، موزه رئیس علی دلواری

عکس های موزه رئیسعلی دلواری

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید