مدرسه چهار باغ اصفهان

18415 2016/01/25
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آخرین بنای باعظمت دوران صفویه که از ظرایف فراوانی بهره مند می باشد مدرسه چهارباغ اصفهان است.

مدرسه چهارباغ کجاست؟

مدرسه چهار باغ اصفهان در زمان شاه سلطان حسین برای تدریس و آموزش طلاب علوم دینی ساخته شد و تا امروز هم به همین هدف مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدنی های مدرسه چهار باغ عبارتند از:

 • نقوش زیبای کاشی کاری گنبد مدرسه
 • دربی مجلل وتزیین شده با طلا و نقره
 • محرابی با شکوه
 • منبر مرمری
 • حجره های مخصوص پادشاه صفوی
 • کاشی کاری های زیبای مدرسه
 • کتیبه هایی با خط نستعلیق
 • اشعاری که در سرسرای مدرسه قرار داشته و به خط نستعلیق محمد صالح اصفهانی است.
 • پنجره های آلت بری شده

معماری مدرسه چهارباغ اصفهان

سبک معماری مدرسه چهار باغ به شیوه اصفهانی می باشد. از نظر تناسب معماری و زیبایی طرح کاشی‌ کاری، گنبد مدرسه چهار باغ اصفهان بعد از مسجد شیخ لطف‌ الله در این شهر قرار دارد ولی از نظر اساتید برجسته این فن، در مجلّل این بنا که با طلا و نقره تزئین شده از لحاظ زرگری، طلا کاری، طراحی و قلمزنی، شاهکاری از صنایع ظریفه می باشد و کم نظیر است.

تنوعی از نقش و رنگ در کاشی های مدرسه چهار باغ هست که در دیگر بناهای اصفهان اینقدر به چشم نمی آید. وجود درختان چنار کهنسال برابر با قدمت خود مدرسه و نهر آبی که از لابلای درختان می گذرد به زیبایی این باغ می افزاید.

مدرسه مادرشاه و مدرسه سلطانی نام های دیگر مدرسه چهار باغ اصفهان که تاریخچه ای از زمان صفویه دارد می باشد.

در دوران صفویه بازارچه ای مرتفع در شمال مدرسه چهارباغ اصفهان وجود داشت که به دلیل همین ارتفاع بلندش به بازارچه بلند و برای شکوهش به بازارچه شاهی شهرت یافت. امروزه این بازارچه به نام بازار هنر خوانده می شود. مجلل ترین اقامتگاه مسافرین که از سبک معماری منحصر بفردی برخوردار می باشد و با نام کاروانسرای مادرشاه شناخته شده، در شرق مدرسه چهارباغ اصفهان قرار گرفته است. این دو بنا به دستور مادر شاه سلطان حسین صفوی برای پشتوانه نهاد آموزشی مدرسه چهارباغ ساخته شده بود.

مدرسه چهار باغ در اصفهان به عنوان موزه کاشی کاری ایران مطرح است که بر روی گنبد این مدرسه کاشی های هفت رنگ، پیلی، معلقی، معرق و گره سازی دیده می شود. تمام سطح های این بنا با کاشی های رنگارنگ تزئین شده و زیباترین قسمت از لحاظ کاشی کاری در هشتی ورودی مدرسه قابل رویت است.

پلان مدرسه چهارباغ اصفهان

در قسمت منبر دوازده پله مدرسه بهترین نمونه سنگ تراشی زمان صفویان را نظاره گر هستیم که یکپارچه از سنگ مرمر ساخته شده است. هم چنین درکنار این منبر مرمری محراب نفیسی قرار دارد و کتیبه ای که در بالای این محراب قرار داشته به خط عبدالرحیم جزایری است.

طرحی چهار ایوانی در مدرسه چهارباغ اصفهان به کار برده شده و حجره ها و ایوان های این مدرسه در مقابل باغی پر از درخت قرار گرفته که نهر فرشادی از میان آنها می گذرد.

مدرسه چهار باغ در اصفهان یکی از جاذبه های فرهنگی و تاریخی شهر به حساب می آید، این مدرسه در 15 دی سال 1310 با کد شناسایی 116 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

ادرس مدرسه چهارباغ اصفهان در خیابان چهارباغ شهرستان اصفهان قرار گرفته است.

عکسهای مدرسه چهارباغ اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • نیلوفر گلشنی

  با سلام و خدا قوت به مدیریت گروه نشاط آوران
  واقعا سایت جامع و کاملی بود من که به شخصه بسیار استفاده کردم و لذت بردم ممنونم- امیدوارم هر رووز موفق تر از روز قبل باشید و ما هم از مطالب مفید سایت استفاده کنیم.

  • امیر قمصری

   با سلام
   ممنونم از انرژی مثبتی که به ما دادید دوست عزیزم
   امیدوارم لایق خدمت به شما باشیم