هشت بهشت اصفهان

18387 2016/01/21
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 39 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

باغ هشت بهشت اصفهان در دوره شاه عباس صفوی در نزدیکی خیابان باغ گلدسته و دولت خانه صفوی احداث شده است. تاریخچه هشت بهشت اصفهان این عمارت باشکوه به دوران صفویه بازمی گردد.

هشت بهشت اصفهان کجاست؟

کاخ هشت بهشت اصفهان یکی از جاذبه های گردشگری استان اصفهان می باشد، این کاخ یکی از نمونه های زیبای معماری زمان صفویه بوده و دارای دو طبقه می باشد که طاق نماها و تزئینات بسیار هماهنگی در آن به کار گرفته شده است.

عمارت هشت بهشت به نام های هشت به هشت و هشت در به بهشت نیز معروف بود. کاخ هشت بهشت عمارتی هشت ضلعی بوده و دارای چهار نمای اصلی است که هیچ یک به دیگری شباهت ندارد. فضای اصلی در وسط ساختمان بوده و پلان هشت ضلعی گونه ای دارد. ایوان اصلی کاخ هشت بهشت در جهت شمال می باشد و بخش مرکزی عمارت به صورت چهار صفه ایجاد شده است. مقرنس های گچی خوش نقش و نگاری در سقف بالای چهار صفه به چشم می خورد.

معماری کاخ هشت بهشت اصفهان

در چهار گوشه کاخ باشکوه هشت بهشت اصفهان اتاق هایی با تزئینات گچبری و نقاشی دیده می شود. رواق ها، اتاق ها، طاق نماها و پنجره های زیبایی در طبقه دوم وجود دارد که به زیبایی این عمارت با شکوه افزوده است. در راهروها و اتاق های متعدد طبقه دوم، تزئینات و معماری های خاصی از جمله حوض آب، بخاری های دیواری، آینه کاری روی دیوار و موزاییک های بسیار عالی در کف باغ هشت بهشت اصفهان تعبیه و قرار داده شده اند.

ارتباط بین فضاهای عمارت هشت بهشت اصفهان با قسمت های دیگر از آن جهت حائز اهمیت است که  این عمارت در عین تنوع و تعدد فضا از یکپارچگی قابل ملاحظه ای برخوردار می باشد.

حوض مروارید و آبشار ایوان جنوبی از جمله دیگر خصوصیت های منحصر بفرد کاخ هشت بهشت اصفهان بود که آب آن از حوض بالائی تأمین می شد. در نماهای خارجی بنای هشت بهشت کاشیکاری هایی از گونه های مختلف حیوانات آراسته و استفاده شده است.

مادام دیولافوآ فرانسوی که در سال 1298 هجری قمری به ایران آمد و مدتی در اصفهان سپری کرد در رابطه با باغ هشت بهشت اصفهان اینگونه بیان می کند در هنگامی که از چهل ستون به کاخ هشت بهشت می رویم از کنار حوضی که مابین باغ بوده عبور می کنیم که این باغ سلیقه ایرانی را به خوبی نمایانگر است. در باغ عمارت هشت بهشت، درختان چنار بلندی دیده می شود. بر روی دیوار نزدیک رواق عمارت دو تابلو قابل مشاهده است که در یکی از تابلوها صورت فتحعلی شاه و پسرانش نقاشی شده و در تابلوی دیگر تصویری از فتحعلی شاه در هنگام شکار حیوانات وحشی ترسیم گشته است.

توریست ها و گردشگرانی که از کاخ هشت بهشت اصفهان دیدن می نمایند آن را از مجلل ترین و فرح انگیز ترین عمارت های دنیا توصیف کرده اند. امید است که شما گردشگر عزیز از این کاخ باعظمت و زیبا دیدن نمایید.

باغ هشت بهشت اصفهان یکی از جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان می باشد که با شماره ۲۲۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آدرس هشت بهشت اصفهان در خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجایی واقع شده است که شما در تور اصفهان گردی می توانید به این مکان زیبا هم سری بزنید و از مناظر تلریخی آن دیدن فرمایید.

عکس از کاخ هشت بهشت اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید