صنایع دستی ارومیه

28604 ۱۳۹۴/۱۱/۰۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 29 امتیاز : 4]

صنایع دستی شهر ارومیه، در کنار جاذبه های گردشگری ارومیه نظر همه مسافران را به خود جلب می کنند، و ما قصد داریم در این بخش شما را با این آثار زیبا آشنا کنیم. صنایع دستی آذربایجان غربی تنوع و جلوه ی بی نظیری دارد به این علت که آمیخته ی هنر و تجربه ی اقوام ترک و کرد این منطقه هستند. با دیدن صنایع دستی شهر ارومیه که از ادوار گذشته بجای مانده، به اصالت و تمدن این منطقه پی میبریم. از جمله زیباترین صنایع دستی می توان به فرش دستبافت، ظریف کاری روی چوب، پیکر تراشی، رودوزی اشاره کرد و در ادامه به توضیح آن ها پرداخته ایم. همچنین به باقی این آثار فاخر در ذیل اشاره شده شده است تا با شناخت بیشتر در سفر به ارومیه، هر کدام از این صنایع دستی را با توجه به سلیقه ی خود بعنوان سوغات ارومیه تهیه کنید. 

دیگر صنایع دستی استان آذربایجان غربی:

  • گلیم
  • معرق
  • سفالگری
  • جاجیم
  • منجیق دوزی
  • ساخت وسایل چوبی 
  • رنگرزی و چاپ های سنتی
  • منبت کاری 

فرش ارومیه

ارومیه یکی از قطب های فرش دست بافت ایران است که در زمینه صادرات سهم خوبی را به خود اختصاص داده است. در میان شهرهای استان آذربایجان غربی خوی، ارومیه، تکاب، بوکان، شاهین دژ، میاندوآب و … در زمینه بافت فرش های نفیس پیشرو هستند اما در این میان فرش ریز ماهی و افشار آهنین شهرهای خوی و تکاب به دلیل ظرافت و استحکام بالا، شهرت بسیاری دارند و حتی در سطح بین الملل هم شناخته شده هستند. از جمله شاخص ترین ویژگی های فرش دستبافت آذربایجان غربی رنگ و طرح آن است، که علاوه بر ثابت بودن زیباست.

ظریف کاری ارومیه

یکی از رایج ترین صنایع دستی ارومیه، ظریف کاری بر روی چوب است. در این هنر زیبا، بر اساس یک طرح مشخص قطعات چوب را برروی شی، توسط چسب قرار می دهند و مراحل انجام این کار شباهت بسیاری با منبت کاری دارد. چوب مورد استفاده در ظریف کاری چوب درخت سنجد، گلابی، گردو، صنوبر و سرو است. اگر سری به فروشگاه های صنایع دستی در ارومیه بزنید، این هنر را بر روی اشیایی همچون ظروف تزئینی، جعبه های آرایشی، دستنبند و گردنبند، میز و صندلی و … خواهید دید.

رودوزی ارومیه

رودوزی یکی از شاخه های هنر سوزن دوزی است که برای ایجاد آن، روی پارچه ی ساده را توسط نخ های ابریشمی رنگی می پوشانند و ایجاد طرح بر روی این پارچه ها بیشتر یک طرح و نقشه ی ذهنی است. این توسط زنان و دختران خانه دار در کنار کارهای روزمره برای پر کردن اوقات بیکاری انجام می شود. می توانید رودوزی های زیبایی بر روی کفش، لباس، زیرلیوانی، رومیزی و … ببینید. 

پیکر تراشی ارومیه

پیکر تراشی هنر ایجاد مجسمه هایی از جنس چوب است. در واقع پیکر تراشی همان هنر ساخت مجسمه های سنگی یا چوبی است که از قرن ها پیش خلق شده است و حتی قدمت این هنر را در ایران می توان از روی آثاری همچون تخت جمشد متوجه شد. حال این هنر در ارومیه به شکل پیکر تراشی بر روی چوب رونق دارد و می توان این آثار زیبایی در شکل های مختلفی مانند حیوانات نظاره کرد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید