خانه ملک مشهد

17859 2017/12/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه خانه ملک مشهد مربوط به اوایل قاجار می باشد. این خانه در تاریخ 1377 با شماره ثبت 2115 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

در هر شهری خانه های تاریخی و بافت قدیم آن نشان دهنده فرهنگ و تمدن آن است. در شهر مشهد نیز خانه های تاریخی بسیار باارزشی وجود دارند که هرکدام برای خود قصه ها و ناگفته هایی دارند که فقط خدا می داند. اداره میراث فرهنگی و سازمان مربوطه برآن شده اند تا از این خانه ها نگهداری کنند و آنها را به عنوان یک کاربری جدید به شهروندان و گردشگران بشناسانند.

خانه ملک در مشهد نیز از خانه های با ارزشی می باشد که در عصر خود از نظر معماری و فرهنگی بسیار جلوتر از زمان خود بوده است. این بنا در گذشته وسعت بیشتری داشته و هم اکنون بنای بیرونی آن باقی مانده و قسمت های درونی و اندرونی آن تخریب شده اند.

خانه ملک مشهد در حال حاضر مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی است. معماری خانه ملک در دوران خود منحصر به فرد بوده و قابل ذکر می باشد که این خانه در زمان قاجار تنها خانه شخصی بوده که حمام خصوصی داشته و به همین جهت حمام آن مورد توجه ویژه قرار گرفته است. این خانه در دو طبقه و با زیربنای حدود 6000 متر مربع در وسعتی معادل 1656 متر مربع می باشد.

خانه حاج حسین آقا ملک به دستور حسین آقا ملک در زمانی که از اداره املاک پدرش به مشهد فرستاده شد، ساخته شده است. این بنا که از خانه های تاریخی مشهد می باشد، روبروی دارایی بنا شده و ضلع شرقی خیابان امام خمینی قرار دارد.

خانه ملک یک بنای کاملا آجری می باشد که سبک و حال و هوای قاجار را از نمای آن می توانید به آسانی دریابید. خانه ملک تلفیقی از معماری سنتی ایرانی در نما و پلان های اروپایی در بطن خود می باشد.

خانه تاریخی ملک در سال 1385 به عنوان خانه توریست مشهد انتخاب شد، این بنا در قسمت باقی مانده، موزه ای از اشیا دوران قاجار را در خود جای داده که جزو صنایع دستی و سنتی خراسان می شود. حمام خانه ملک در حوزه حیاط و باغ آن قرار داشته و زیر تلی از خاک مدفون بود که پس از عملیات باستان شناسان کشف و ثبت شد.

در ادامه سایر عکس های خانه ملک مشهد را نظاره کنید:

یادتان نرود که اگر رزرو تور مشهد انجام دادید، قبل از برقراری سفر، از مدیر تور بخواهید که بازدید از این بنا را در بین برنامه های تور قرار دهد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید