nalbandan-bazaar1

بازار نعلبندان گرگان

11829 2016/07/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بازار نعلبندان، یکی از بازارهای قدیمی شهر گرگان است که در بافت قدیمی شهر قرار دارد. بازار نعلبندان، از لحاظ سبک معماری به عنوان یکی از زیباترین بازارهای شمال ایران به شمار می رود. این بازار نیز، از قدمتی دیرینه برخوردار است.

بازار نعلبندان گرگان، یکی از مراکز مهم عرضه انواع محصولات بومی و غیر بومی است که در آن محصولات صنایع دستی بالخص دستبافت های ترکمنی از معروفیت خاصی برخوردار می باشد.

در اطراف بازار قدیمی نعلبندان، بناهای تاریخی از جمله مدرسه محسنیه، سادات، کاروانسراهای حاج امین الاضرب و حاج محمد تقی خان جریبی، حمام درب نو و سقاخانه وجود داشته که در حال حاضر فقط اسمی از آن ها باقی مانده است.

nalbandan-bazaar3

از بناهای داخلی بازار نعلبندان گرگان می توان به حمام قاضی، تکایای قدیمی، مسجد جامع دوره سلجوقیان، آب انبار و عمارت محمدشاه اشاره نمود. با احداث خیابان امام خمینی در سال 1311هجری شمسی، بازار نعلبندان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم گشت.

وجه تمایز بازار نعلبندان گرگان نسبت به دیگر بازهای سنتی بخاطر عدم سرپوشیده بودن آن است که آن هم به علت نوع خاص معماری و یا موقعیت اقلیمی آن دوره بوده است.

nalbandan-bazaar2

در گذشته در راسته بزازان فضای بزرگی برای نعل‌زدن به اسب بوده و کاروان‌های مختلفی که از این مسیر می‌گذشتند اسبان خود را در آنجا نعل می‌زدند و از آن جهت به این میدان، نعلبندان گفته‌اند.

میدان تره‌بار و میدان عباسعلی از مشهورترین میادین شهر هستند که بعد از چندین و چند سال با این که گردپیری بر چهره‌شان نشسته هنوز پویا هستند و هنوز اکثر مردم گرگان بیشتر مایحتاج اولیه خود را از آنجا تامین می‌کنند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید