nalbandan-bazaar1

بازار نعلبندان گرگان

3258 ۱۳۹۵/۰۴/۱۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بازار نعلبندان، یکی از بازارهای قدیمی شهر گرگان است که در بافت قدیمی شهر قرار دارد. بازار نعلبندان، از لحاظ سبک معماری به عنوان یکی از زیباترین بازارهای شمال ایران به شمار می رود. این بازار نیز، از قدمتی دیرینه برخوردار است.

بازار نعلبندان گرگان، یکی از مراکز مهم عرضه انواع محصولات بومی و غیر بومی است که در آن محصولات صنایع دستی بالخص دستبافت های ترکمنی از معروفیت خاصی برخوردار می باشد.

در اطراف بازار قدیمی نعلبندان، بناهای تاریخی از جمله مدرسه محسنیه، سادات، کاروانسراهای حاج امین الاضرب و حاج محمد تقی خان جریبی، حمام درب نو و سقاخانه وجود داشته که در حال حاضر فقط اسمی از آن ها باقی مانده است.

بازار قدیمی گرگان,بازار گرگان,بازار نعلبندان

از بناهای داخلی بازار نعلبندان گرگان می توان به حمام قاضی، تکایای قدیمی، مسجد جامع دوره سلجوقیان، آب انبار و عمارت محمدشاه اشاره نمود. با احداث خیابان امام خمینی در سال 1311هجری شمسی، بازار نعلبندان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم گشت.

وجه تمایز بازار نعلبندان گرگان نسبت به دیگر بازهای سنتی بخاطر عدم سرپوشیده بودن آن است که آن هم به علت نوع خاص معماری و یا موقعیت اقلیمی آن دوره بوده است.

بازار نعلبندان در گرگان,تصاویر بازار نعلبندان گرگان,عکس بازار نعلبندان گرگان

در گذشته در راسته بزازان فضای بزرگی برای نعل‌زدن به اسب بوده و كاروان‌های مختلفی كه از این مسیر می‌گذشتند اسبان خود را در آنجا نعل می‌زدند و از آن جهت به این میدان، نعلبندان گفته‌اند.

میدان تره‌بار و میدان عباسعلی از مشهورترین میادین شهر هستند كه بعد از چندین و چند سال با این كه گردپیری بر چهره‌شان نشسته هنوز پویا هستند و هنوز اكثر مردم گرگان بیشتر مایحتاج اولیه خود را از آنجا تامین می‌كنند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند