nalbandan 1

بازار قدیمی نعلبندان گرگان

16045 2016/07/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.1]
آدرس

بازار قدیمی نعلبندان گرگان واقع در محله نعلبندان است، این محله جزو بافت تاریخی این شهر می باشد. قدمت بازار سنتی گرگان مربوط به سال 375 هـ.ق می شود، نام بازار در گذشته بازار استرآباد بوده که طی گذشت سال ها و وقایع تاریخی به نعلبندان شهرت پیدا کرده است. این بازار بر خلاف بازار های گذشته سر پوشیده نبوده و به شکل روباز شکل گرفته است، تا چند دهه اخیر این بازار بزرگ ترین بازار روباز شمال کشور محسوب می شد. این بازار در بین مراکز خرید گرگان رونق و طرفداران بیشتری دارد.

معرفی اولیه بازار

nalbandan 5

بازار قدیمی گرگان یک بازار خطی است که در امتداد گذر های قدیمی شکل گرفته و به میدانچه بازار ختم می شده، در حال حاضر این بازار از جنوب به خیابان امام خمینی، از شرق به خیابان شهدا، از شمال به محله تاریخی نعلبندان و از غرب به محله سرچشمه متصل شده است. بعد از احداث خیابان امام خمینی بازار سنتی نعلبندان به دو بخش بالا و پایین تقسیم شد. این بازار از تمامی کوچه های اطراف دسترسی دارد، کافیست شما از یکی از محله ها و یا خیابان های اطراف بازار وارد شوید و برای خارج شدن از بازار نیازی نیست تا مسیر را برگردید، می توانید از مسیر پیش رو خارج شده و از مغازه های حاشیه خیابان نیز دیدن کنید.

مشخصات بازار

nalbandan 4

بازار نعلبندان گرگان در گذشته دارای راسته های خاص و منحصر به فرد بوده است مثل راسته ی زرگران، چرم دوزان، کفاشان، نجاران و … ، اما امروزه انواع خرید روز را می توانید از این بازار داشته باشید. در حاشیه بازار شاهد آثار تاریخی نظیر تکایا، کاروان سرا، مساجد، حمام و مدرسه هستید، این آثار تاریخی امروزه قطب گردشگری منطقه هستند، البته تکیه های متعدد بازار در ماه های سوگواری و جشن مخاطبان فراوانی دارند چرا که همچنان به کار خود ادامه می دهند.

بخش فروش

nalbandan 2

در بازار روز گرگان مغازه ها و غرفه های متعددی وجود دارد که مشغول به خرید و فروش اجناس خوراکی و مرتبط با خوردنی ها هستند. این بازار در چند دهه ی اخیر به بازار روز گرگان تبدیل شده است، خرید روزانه از بازار برای مردمان بومی، گردشگران و مهاجران کاری معمولی و عادی می باشد. اجناس بازار نعلبندان به تر و تازه بودن شهرت دارند و شما می توانید محصولات باغ و زمین های کشاورزان را با بالاترین کیفیت و کم ترین هزینه تهیه کنید. در بازار می توانید اجناسی مثل غلات، مرکبات، سبزیجات، لبنیات، انواع میوه و پروتئین ها و … را بیابید، در راسته های منتهی به خیابان امام خمینی می توانید انواع لوازم ابزار ها و پلاستیک و رنگ را هم پیدا کنید.

توصیه میکنم از زیتون پرورده ها و نانوایی های داخل بازار به سادگی نگذرید. می توانید از دست فروشان حاشیه بازار که زنان اطراف گرگان هستند، مرغ تازه و زنده، تخم مرغ های رسمی و انواع حیوانات خانگی دیگر را خریداری کنید.

آدرس نعلبندان گرگان : مرکز شهر، از خیابان های شهدا، امام خمینی و خیابان گلستان راه دارد (ناگفته نماند که باید از کوچه های خیابان به داخل بازار بروید) به طور مثال میدان وحدت، خیابان امام خمینی چهار

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • محمد

    یکی از بهترین و با نشاط ترین بازار های عمرم که دیدم این بازار بوده
    توصیه میکنم حتما یسر بزنین …