ovan lake qazvin

دریاچه کوهستانی اوان قزوین

16113 ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه

قزوین را اهل ذوق، مینودر نام نهاده اند، یعنی بهشتی در زمین!

به راستی که مینودر به واسطه طبیعت ویژه اش بهشتی باشکوه در ایران است. همجواری استان قزوین با استان های شمالی و وجود ارتفاعات کوهستانی طبیعتی سرشار را برایش رقم زده است.

iraj

برای درک این سرزمین زیبا و تهیه فیلم مستند از جاذبه های تاریخی و طبیعی آن راهی سفری به منطقه الموت شدیم تا دریاچه اوان قزوین را از نزدیک بشناسیم؛ از شهر قزوین به سمت منطقه الموت قزوین 75 کیلومتر راه را باید پیمود.

در دامنه کوه خشچال و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا دریاچه اُوان قزوین به زیبایی رخ می نماید و چشم هر رهگذری را خیره می کند.

500 سال پیش زمین لرزه بزرگی در این منطقه رخ داد و به ناگاه از دل زمین چشمه ها جوشیدند و گودال پدید آمده به دریاچه ای زیبا تبدیل شد. آبی پاک و صاف از زیر زمین همواره می جوشد و دریاچه اوان را لبریز می کند.

ovan lake qazvin-

گیاهانی آبزی در آب دریاچه می رویند، گیاهانی شناور مانند خوشاب و چنگال آبی که سیمای دریاچه را به زیبایی خود تزیین کرده اند و سواحل دریاچه را نی های سبز پوشانده اند؛ فضایی رویایی و شگفت که محل تجمع پرندگان شده است. 

دریاچه کوهستانی اوان استان قزوین  با آب زلال و پاک خود افسانه ایست و زیستگاه ماهی قزل آلای رنگین کمان، اردک ماهی و ماهی کپور است.

ovan lake- غازهای وحشی، قوهای زیبا، مرغابی های رنگارنگ و ده ها گونه دیگر در میان نیزارها و گیاهان شناور دریاچه زندگی آرام و امنی را تجربه می کنند.

و تو ای عزیز

چگونه تصور خواهی کرد که آرمیدن چند روزه در جوار این همه زیبایی روح پر استرس را چگونه درمان می کند؟

در فصول گرم سال ماهیگیری دریاچه اوان بسیار لذتبخش است و در کل محلی برای پیوند با طبیعت، شنا، قایقرانی، و غواصی است و در فصل سرما با یخ زدن آب دریاچه مکانی زیبا برای اسکی روی یخ است.

iraj boat

به راستی که قزوین سرزمین نور و آفتاب است و اقامت چند روزه در جوار دریاچه کوهستانی اوان موهبتی است بی همتا که اینک در اختیار ایرانیان قرار گرفته است.

در میان کوه ها و صخره های اطراف دریاچه پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، گرگ، شغال و گراز زیستی پایدار و با نشاط دارند.

دریاچه کوهستانی اوان همچون نگینی درخشان زندگی و نشاط را برای ساکنین این منطقه به ارمغان آورده است.

دریاچه ای بر بام قزوین که اینک در شمار میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده و همه روزه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است؛ گردشگرانی که ضمن حفظ محیط طبیعی دریاچه از مواهب آن به شکل های متنوع بهره برداری می کنند و اکوتوریسم را به معنای واقعی آن مد نظر قرار می دهند.

ovan lake

و تو ای دوست

به راستی که آدمی نیازمند آن است که از هیاهوی شهرهای بزرگ و فشارهای عصبی بی شمار که حاصل مدرنیته است به دامان پرمهر و درمانگر طبیعت پناه برد و چه جایی بهتر از دریاچه زیبای اوان … .

ایرج مرادی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • پریا

  بسیار زیبا

 • Ehsan namdar

  Salam va arz adabe mojadad khedmate iraj khane moradi
  Kheyliii ziba bood va baz ham az matalebe estefade kardim
  Kheyli doosetoon daram
  Movafagh va sarboland bashid???