حمام شیخ بهایی اصفهان

15973 2019/08/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه حمام شیخ بهایی به دوران صفویه مربوط میشود.

حمام شیخ بهایی کجاست؟

حمام شیخ بهایی در دوران صفویه و در شهر زیبا و تاریخی اصفهان ساخته شد. این بنا در خیابانی به نام عبدالرزاق و در کوچه شیخ بهایی قرار گرفته است. در سال های دور و ادوار پیشین همانند امروز نبود که در هر خانه حمامی مجزا وجود داشته باشد، بلکه حمام ها در بیرون از منزل و به صورت عمومی ساخته می شدند.

عکس حمام شیخ بهایی

برخی از این گرمابه ها از لحاظ ساختاری دارای معماری فوق العاده زیبایی بودند. این دسته از حمام ها از قسمت های مختلفی ساخته شده اند. در واقع محیط داخلی حمام از بخش های مختلفی چون رختکن، خزینه، گرم خانه، میان در و… تشکیل شده است. ورودی این مکان معمولا همراه با نقوش مختلف و طرح های جالبی همراه بود که برخی از آن ها بسیار زیبا و چشمگیر بودند. هر قسمت از حمام به وسیله یک هشتی از سایر قسمت ها جدا می شد تا رطوبت درون فضا به خوبی کنترل شود. همان طور که اشاره شد با ورود حمام ها به درون منازل، کاربرد حمام عمومی به شدت کاهش یافت به گونه ای که امروزه از آن ها به عنوان اثر و نماد تاریخی و گردشگری استفاده می شود.

اگر به دنبال یک اثر تاریخی جذاب هستید حتما سری به حمام شیخ بهایی در اصفهان بزنید. این حمام به دستور شاه عباس اول در سال 1025 هجری قمری به دست شیخ بهایی ساخته شد که به دلیل اسرارآمیز بودن آن، مدل آتش دان، مخزنی کاملا متفاوت و ویژگی های خاصی که داشت بسیار معروف و تبدیل به سازه ای منحصر به فرد و بنایی جذاب شد.

بهاء الدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی معماری حمام شیخ بهایی را بر عهده داشت که یکی از بزرگ ترین دانمشندان در عصر صفوی می باشد که در رشته های ریاضی، فلسفه و منطق مهارت بسیاری داشت. او همچنین در زمینه تالیف کتاب بسیار تبحر داشته و هشتاد و هشت اثر مختلف ماندگار از خود به جای گذشته که بسیاری از آن ها دسترس می باشند. شیخ بهایی علاوه بر تمام این علوم، در زمینه معماری نیز اطلاعات بالایی داشت و بعضی از آثار تاریخی به جا مانده از دوره صفوی توسط او طراحی شد. در همین محله ای که حمام وی بنا شده اثر دیگری به نام عصارخانه و منزل خود شیخ بهایی نیز قرار گرفته است.

حمام شیخ بهایی اصفهان از دو قسمت مردانه و زنانه تشکیل شده و دارای چند خزینه می باشد. استخر ها و آب انبار نیز از دیگر قسمت های حمام هستند. ویژگی که حمام شیخ بهایی را از سایر مکان های مشابه متمایز کرده نحوه گرم شدن آب است که تنها با یک شمع روشن، به طور دائم کار می کرد. اکنون به دلیل ویران شدن برخی از بافت های حمام و تلاش هایی که برای کشف این راز صورت گرفت این حمام دیگر با این روش کار نمی کند.

حمام شیخ بهایی یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان است که در تاریخ 29 تیر 1377 با شماره ملی 2063 به ثبت رسیده است و شما می توانید در تور اصفهان گردی از این مکان تاریخی دیدن کنید.

آدرس حمام شیخ بهایی: اصفهان، خیابان عبدالرزاق، کوچه شیخ بهایی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید