نشست سی و سه پل اصفهان در آینده ای نزدیک

12952 ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

سی و سه پل اصفهان نشست کرد

اصفهان یکی از تاریخی ترین شهرهای کشور می باشد که به شهر زاینده رو و پل های تاریخی شهرت دارد. اصفهان جاذبه های گردشگری زیادی را در خود جای داده است و سی و سه پل یکی از اصلی ترین جاذبه های تاریخی اصفهان محسوب می شود که در زمان صفویه ساخته شده است. متاسفانه در سال های اخیر به دلیل سوء مدیریت، شاهد خشک شدن یکی از زیباترین رودهای کشور یعنی زاینده رود بوده ایم و این موضوع به خودی خود یکی از اصلی ترین دلایل آسیب هایی است که امروزه به سی و سه پل وارد شده است.

البته خشک شدن زاینده رود به تنهایی دلیل خرابی های به وجود آمده و نشست سی و سه پل اصفهان نیست. یکی از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن این مشکلات ساخت مترو اصفهان می باشد. مترو اصفهان در ابتدا بخشی از چهار باغ را خشک و به دلیل اشتباهات محساباتی دستگاه حفاری آن به سی و سه پل رسید و سپس عملیات حفاری متوقف شد. در نهایت عملیات حفاری از 40 متری سی و سه پل از سر گرفته شد و به گفته کارشناسان همین موضوع نیز باعث سست شدن زمین و در نتیجه خرابی هایی در پایه های این پل شده است.

علاوه بر این حفر چاه های عمیق در اصفهان برای آبیاری فضاهای سبز باعث پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی و در نتیجه باعث نشست سی و سه پل شده است. یکی از کارشناسان پنج او هفت اصفهان در این زمینه میگوید : این خشکی باعث سستی و ضعف بی‌ سابقه‌ در لایه‌ خاکی پل‌ های اصفهان شده و اکنون گسترش این فرایند همراه با فشار طبیعی، وقوع یک فاجعه برای سی و سه پل اصفهان را محتمل و حتی قریب‌ الوقوع می‌کند.

وضع موجود در سی و سه پل اصفهان و سایر پل های تاریخی اصفهان باعث تشکیل کمیته پایش پل‌ های تاریخی شهر اصفهان شده است و مرمت بعضی پل ها در دست کار قرار گرفته است؛ اما با شرایط فعلی موجود نمی توان آینده خوشی برای سی و سه پل تصور کرد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید